Само лекари ще мерят диоптрите в оптиките

01.12.2010 | 07:30
по статията работи:
С промяна в Закона за здравето, депутатите разрешиха и частни лечебни заведения да бъдат разкривани на територията на държавни или общински болници
Само лекари ще мерят диоптрите в оптиките

Прегледите в оптиките ще бъдат разрешени, само ако се извършват от лекари офталмолози. Оптикометриците, които досега мереха диоптрите в магазините за очила, вече нямат да имат такова право. Това решиха вчера депутатите, като приеха окончателно поправките в Закона за здравето. Оптикометриците са специалисти по оптика със средно образование. Занапред в магазините за очила ще може да се измерва остротата на зрението, само ако собствениците им са сключили договор с дипломиран офталмолог.

Депутатите решиха още всичките РИОКОЗ да бъдат закрити. От 1 април 2011 г. бившите ХЕИ-та ще се обединят заедно с районните центрове по здравеопазване (РЦЗ) в районни здравни инспекции. В РЦЗ-та сега работят на щат около 1600 служители, а в РИОКОЗ - 3333. При обединяването им бюджетът ще спести средства тъй като те ще бъдат намалени с около 500 човека, изчисли депутатът д-р Ваньо Шарков. За съкращаване на 500 служители от тези структури съобщи преди броени дни и здравният министър д-р Стефан Константинов.

Занапред звено в новата инспекция, съставено предимно от инспектори на сегашните РИОКОЗ, ще упражнява контрол над храните, хигиената в магазините, ресторантите, болниците, детските градини и училищата, както и досега. Друго звено от бивши служители на районните центрове по здравеопазване ще следи за реда и спазването на законите и наредбите в лечебните заведения и от джипитата и лекарите специалисти.

Опитите с телата на скитници и хора с неустановена самоличност вече ще могат да бъдат използвани за научна дейност и обучение на студенти по медицина. Изменение в Закона за здравето, което приеха депутатите вчера, позволява това, без да се налагат излишни формалности. Досега това не можеше да става, тъй като изрично се изискваше съгласие от близките. Когато покойникът няма такива, той просто се погребва, разясни депутатът от ГЕРБ и член на здравната комисия д-р Пламен Цеков.

Тялото на починало лице ще може да се използва за опити и обучение на студенти и ако то е изразило писмено съгласие за това приживе или пък ако роднините му дадат съгласие. Във всички случаи след приключване на опитите и упражненията на студентите тялото ще бъде погребвано за сметка на медицинския университет или болница, съобщи в. "Монитор".

Досега опитите с телата на хората без близки не бяха регламентирани законово, което често пъти беше причина правозащитни организации да ни топят в чуждестранни доклади за неспазване на човешките права.

С промяна в Закона за здравето, депутатите разрешиха и частни лечебни заведения да бъдат разкривани на територията на държавни или общински болници, но ако не извършват дублиращи се медицински услуги.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.12   619 г. – Начало на понтификатът на папа Бонифаций V. 1672 г. – Италианският астроном Джовани Доменико Касини открива Рея – вторият по големина след Титан...