Има огромна вероятност Русия да загуби до 9% от своя брутен вътрешен продукт (БВП), ако западните санкции и ответните контра-санкции от страна на Кремъл останат в сила в средносрочен план. Това става ясно от най-новия анализ на Международния валутен фонд (МВФ).
Ограниченията, наложени на Москва заради анексирането на Крим от руска страна, влияят силно върху руската икономика, която е силно зависима и от напоследък понижените цени на петрола. МВФ даде нова оценка, в която се предполага, че санкциите ще имат отрицателен ефект върху възстановяването на икономиката на Русия. То би могло да бъде доста по-бавно, отколкото очакват властите в Кремъл.
„Външните шокове, добавени към съществуващите от преди това структурни слабости ще натежат със сигурност върху перспективите пред руския икономически растеж“, заяви Ернесто Рамирес Риго, който е шеф на мисията на МВФ в Москва.
Фондът прогнозира, че санкциите на Запада и така наречените „контра-санкции“ на Русия първоначално са довели до намаляването на реалния руски БВП с 1,5%. Натрупаните загуби в производство могат да достигнат до 9% в средносрочен план. В доклада се допълва, че все пак тези оценки са обект на висока несигурност.
Междувременно, миналата седмица стана ясно, че Вашингтон е решил да затегне санкциите срещу Москва, но Европейският съюз не планира нова ограничения засега. Властите в САЩ взеха решение да включат нови 11 физически лица и 15 юридически в списъка с рестрикции. Целта на санкциите е да се ограничи достъпът на руските банки и дружество до световните капиталови пазари. В отговор, Москва също удължи забраната си за внос на храни от държави, които са сред тези, наложили санкции спрямо Русия.
МВФ обаче остави без промяна своите прогнози за руските икономически перспективи през 2015 година спрямо предишните оценки, направени през месец май. Фондът продължава да очаква свиване на руската икономика с 3,4% през настоящата година преди тя да се върне по пътя на растеж през 2016-а година. Тези прогнози са малко по-песимистични, отколкото очаквания на властите в Кремъл за свиване на БВП с 3% през 2015-а и растеж с 2% през следващата година.
В дългосрочен план се очаква руската икономика да нарасне годишно с 1,5% поради забавяне на напредъка в изпълнението на структурните реформи. Фондът препоръча за пореден път руските власти да намалят тяхното влияние върху икономиката и да работят за подобрение на конкуренцията.