Ако сте чужда или нова компания в България и искате да успеете, избягвайте правителствените институции, колкото може повече. Това посъветва Тони Томпсън, постоянен представител на Световната банка за България. Томпсън все участие в кръгла маса за растежа и заетостта в България.
Според него има четири правила за успех в България, касаещи чужда или нова българска компания, която иска да инвестира на пазара у нас.
Като първо и най-важно експертът на Световната банка посочи, че трябва да се избягват правителствените институции, колкото може повече, независимо, дали правителството е регулатор или клиент.
„Има достатъчно доказателства за ненадеждност и непредсказуемост на правителствените институции“, аргументира се Томпсън.
Втората му препоръка е да се минимизират договорите, с когото и да било. По думите му, ако фирма внесе в съда дело за договор, е много възможно да загуби.
„Третото е, да имате стратегия за придобиване на онези умения, които са необходими и много от компаниите имат проблеми с липса на достатъчно квалифицирани хора с необходимите умения. Трябва да имате ясен план за това как да промените степента на умения на работниците“, изтъкна финансовият специалист.
Четвъртата му откровена препоръка е да се избягва влизане в отношение със силните на деня на пазара, защото те ще направят живота ви ад и ще ви изхвърлят от бизнеса.
Постоянният представител на Световната банка у нас обобщи, че е необходима реформа в публичната администрация и договорната система, защото имат отношение към бизнеса. Според него провеждане на реформа в образованието е важно, за да се развива страната напред, както и качеството на образованието трябва да е по-високо, информира БГНЕС. Нужна е и силна политика на конкуренция за преодоляване на монополното положение на силните на деня компании, убеден е Томпсън.
Той добави, че 20% от завършващите висшисти в България напускат всяка година и това е голяма загуба за страната. Не се връщат, защото имат повече възможности за работа в чужбина, завърши Томпсън.