Световната банка не смята да плаща за извършените консултантски услуги към българското правителство. Това става ясно от думите на служебния министър на финансите Калин Христов по време на заседанието на Министерски съвет (МС) от вчера (4 април).
"Ние нямаме нищо против да се използва Световната банка като консултант. Въпросът е на следващия етап, тъй като имах разговори с представители на Световна банка миналата седмица, на следващия етап се появява въпросът, когато те разпределят средства, които да се използват за консултантски, консултантството е услуга и те искат да не плащат ДДС по услугата", заявява Христов, което се вижда от стенограмата на заседанието.
По думите му ние не можем да се съгласим като страна да освободим от ДДС конкретна услуга, предоставена от международна финансова институция, тъй като първо, третираме неравноправно частни фирми, които предоставят услуги. "По принцип данъчната политика е да няма освобождаване от ДДС в нашата страна", казва още финансовият министър.
"Трябва да е ясно отсега, че ние не можем да освободим международни финансови институции, когато си купуват услуги, от заплащането на ДДС. Те по международни договори са освободени, ако те директно си ги закупуват, но те не искат директно да си ги закупуват, искат да предоставят средствата на конкретни фирми или на конкретни местни юридически лица. В този случай те не могат да бъдат освободени от данък добавена стойност", подчертава Калин Христов
Припомняме, че през 2012 г. българското правителство подписа споразумения със Световна банка и Европейската инвестиционна банка за подпомагане на България за подготовка на проекти и ускоряване на процеса за усвояване на европейски средства. Споразуменията със Световната банка са за предоставяне на консултантски услуги при разработването на Национална стратегия за отрасъл „Водоснабдяване и канализация” (НСВиК) и на „Стратегия за интелигентна специализация” в областта на иновациите.
Миналата година беше изготвен план за действие, включващ мерки и интервенции на експерти от финансовата институция по оперативните програми, съфинансирани със средства от структурните фондове и Кохезионния фонд, пояснява по време на заседанието Илияна Цанова, вицепремиер по управление на средствата от Европейския съюз в служебното правителство.
По думите на Цанова обаче ние няма да постигнем с нито една международна финансова институция съгласие те да плащат данък добавена стойност. "Това трябва да се плати в крайна сметка от бенефициента на услугата, която е българската държава. Така че това е решението", смята тя. Според нея, ако ние искаме да ползваме тези услуги, това е единственото решение.
"Стойността на услугата се доплаща с 20%, които предполагам ще трябва да бъдат осигурени от държавния бюджет, тъй като оперативните програми не биха го финансирали според мен", заявява министърът по управлението на средствата от ЕС.
В отговор на възражението на Цанова финансовият министър още веднъж посочва, че международните финансови институции са освободени от ДДС, само ако директно си купуват услугата.
По време на заседанието въпреки изтъкнатия проблем проектът, свързан с плащанията за консултанстки услуги към Световнатата банка, е приет. Премиерът Марин Райков обаче заявява, че трябва допълнително да се реши какво ще се направи с плащането на 20%-ният данък.