Икономическият ръст е недостатъчен, за да се пребори със световната бедност.
Това обяви Светвовната банка, като призова развиващите се страни да преразпределят своите ресурси към изключително бедните чрез по-мащабни осигурителни програми. Тези мерки се очакват да повиша продуктивността и растежа.
Припомняме, че миналата година международната финансова организация си постави за цел да премахне бедността до 2030 г.
За да постигне своето намерение, тя е изчислила, че борят на тези с доходи под 1,25 долара на ден трябва да бъде съкращаван с по 50 милиона всяка година до 2030 г. Това се равнява на милион всяка седмица през предстоящите 16 години.
По думите на президента на Световната банка Джим Йон Ким, ако икономиките нарастват със със същите темпове, както през последните 20 години, и приходите останат непроменени, бедността ще спадне от 17,7% за 2010 г. на 10% през 2030 г.
Въпреки трудностите, президентът на Световната банка Джим Йон Ким изрази увереност, че целта за премахване на бедността е постижима. Той допълни, че за нейното осъществяване е нужна по-целенасочена политика на растеж и по-концентрирани програми, насочени към бедните.
Страната с най-бедното население е Демократична република Конго, където 88% от населението е под прага на бедността, информира ''Би Би Си''. След това се нарежда Либерия с 84% и Бурунди и Мадагаскар, където този показател е 81%.