Световното богатство достигна рекордните 263 трилиона долара

15.10.2014 | 19:15
по статията работи: Георги Велев
До 2019 г. милионери в света ще бъдат 53 млн. души
Световното богатство достигна рекордните 263 трилиона долара

Световното богатство е достигнало рекордните 263 трилиона долара, но е концентрирано в много малко хора. Най-богатият 1 процент от населението на света е натрупал още повече пари и в момента притежава почти половината от световното богатство. Това показва последният доклад на швейцарската банка Credit Suisse.
В него е записан и проблемът с ненормално високото съотношение при доходите и богатството, заради което може да избухне нова рецесия. Причината ще бъде по-голямото икономическо неравенство между хората.

До средата на тази година световното богатство е достигнало рекордните 263 трилиона долара, което е с 20,1 трилиона долара повече спрямо същия период на миналата година. На практика богатството се е повишило с 8,3%. При домакинствата богатството се е удвоило от 2000 г. насам, когато то е било за 117 трилиона докара, припомнят анализаторите на банката.

Начело в класацията на паричното богатство е САЩ, като страната е наричана в доклада „Земята на Богатите“. Хората там отново могат да се похвалят с най-високото средно ниво на богатство. Американците притежават 34,7% от световното богатство или 91 трилиона долара. След тях по заможност е Европа, където са събрани 32,4 процента от богаташите. След тях са Индия и Китай, където е събрано 23,7 на сто от богатството. В тихоокеанския регион са 18,9 процента от парите на света, припомнят анализаторите.

Допълнителното забогатяване в САЩ и Европа се дължи на доста ефективната година по отношение на работата на фондовите бориси, смятат анализаторите. След кризисната 2008 г. в САЩ домакинствата са добавили нови 31,5 трилиона долара към богатството си. Само през последната година фондовият пазар там е увеличил нивата си с 22,6 на сто.

Капиталовите пазари на Германия, Канада и Франция също се развиват много бурно в последната година като са се увеличили с повече от 30%. Голяма част от „новите пари“ на света идват от Китай и развиващите се страни. За последните 14 г. на тези държави вече притежават 11,4% от парите на света. Прогнозите са, че Китай ще продължи да съставлява голяма част от новодобитото богатство. Други сериозни пазари за развитие занапред се очаква да са Русия, Бразилия, Индия, Индонезия, ЮАР и Турция.

Според прогнозата на авторите на изследването през 2019 г. световното богатство ще се увеличи с 40% и ще достигне 369 трилиона долара. Тогава в развиващите се пазари ще са 26% от парите.

До тогава се очаква броят на милионерите в света да се увеличи. В момента те са 35 милиона като се очаква да станат 53 милиона през 2019 г., прогнозират от Credit Suisse. Очаква се броят на китайските милионери да се удвои до над 2 млн. души до 2019 г. За Индонезия, Индия, Мексико и Бразилия Credit Suisse прогнозира ръстове между 50 и 64 процента.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Мъж е в бара, пие и изглежда навъсен. - Какво ти е на теб? – пита барманът. - Бях женен три пъти и три пъти станах вдовец. Барманът иска да знае подробности. - Ами, първата се отрови с...
На този ден 21.01   1506 г. – По нареждане на папа Юлий II е образувана армията на Ватикана – Швейцарската гвардия. 1542 г. – Английският парламент осъжда на смърт за...