Селскостопанската продукция поскъпва с 10% през последното тримесечие на миналата година

23.02.2016 | 13:20
по статията работи: Даниел Василев
Разходите на земеделците обаче спадат 2,6% на годишна основа
Селскостопанската продукция поскъпва с 10% през последното тримесечие на миналата година
Снимка: Булфото

Цените, плащани от земеделските производители в периода октомври-декември 2015 г., са се покачили с 9,8% на годишна основа, сочат данните, публикувани от Националния статистически институт. Статистиката показва, че основен двигател на този растеж е било покачването на цените в сферата на растениевъдството, където то е достигнало 10,9% на годишна основа. Разходите на животновъдите са нараснали повече от два пъти по-малко – с 4,8%.

През последните 3 месеца на миналата година зърнените и фуражните култури и картофите са поевтинели в сравнение със същия период на миналата година, като цените им са изгубили 2,1%, 10,5% и 8,1%, показват данните на НСИ. Спад от 3,5% бележат и цените на животинските продукти. За сметка на това техническите култури са се оскъпили с повече от една пета – 21,4%. Цените на живите животни се покачват с 12%.

За цялата 2015 г. цените за селскостопанските производители бележат покачване от 1,1%, като индексът на цените в растениевъдството се увеличава с 2,9%, а този в сферата на животновъдството бележи понижение от 4%.

Разбивката по култури и отрасли сочи, че най-голям ценови растеж бележат цените на техническите култури, които през миналата година са поскъпнали с 22,5%. След тях се подреждат зърнените култури и картофите със съответно 8,9% и 5,2%.  За разлика цените на тези култури, цените на фуражните култури, пресните зеленчуци и гроздето спадат със съответно 25,2%, 17,6% и 13,3%. Освен тях поевтиняват оризът (5%), фасулът (37,1%), ябълките (10,9%) и орехите (19,2%).

През миналата година живите животни са се оскъпили с 16,7%, колкото е и увеличението на стойността на едрия рогат добитък. При домашните птици покачването на цените е малко по-ниско – 15,5%. Цените на животинските продукти също са отбелязали покачване от 3,7%, като то е най-високо при яйцата за консумация, овчето мляко и пчелния мед – съответно 17,9%, 13,8% и 5,7%.

Същевременно през последното тримесечие на миналата година разходите за текущо потребление в земеделието са спаднали с 2,6% спрямо нивото си от същия период на 2014 г. (когато се понижават с 4,8% в сравнение с 2013 г.). Най-голямо е понижението при електроенергията и горивата (12,1%), докато цените на пестицидите спадат с 4,4%. За сметка на това торовете, ветеринарните продукти и фуражите поскъпват със съответно 5,8%, 2,9% и 2%.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 19.04   65 г. – разкрит е "Пизоновия заговор" срещу император Нерон. 548 г. – Тържествено е осветена базиликата Сан Витале в Равена от 27-ия епископ на...