Цената на газа може да намалее с 10-15% до есента. Това заяви тази сутрин пред БНТ председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) Ангел Семерджиев, цитиран от Standartnews.bg. Комисията може да вкара това поевтиняване още в септемврийската цена на природния газ и така парното за абонатите у нас да поевтинее още преди отоплителния сезон.
Според Семерджиев поевтиняването може да стане факт след корекции на дългосрочните договори с Русия. В момента крайните цени на "синьото" гориво са като тези в Литва, Латвия и Естония, каза още Семерджиев. Той отрече информацията, че "Газпром" ни продава евтин газ, а у нас се оскъпява:
Има данни, които доказват, че в момента ние получаваме газ от "Газпром" на цени много по-високи или по-високи, бих казал - много е вече условно, от тези, които влизат например в Германия или по другите дългосрочни договори. В началото на 2006 година до края на 2006-а нашите цени по същите сравними дългосрочни договори за руски природен газ са били съществено по-ниски.
Вчера шефът на "Булгаргаз" Димитър Гогов проведе преговори в Москва за отпадане на посредниците при доставката на газ. Енергийният министър Трайчо Трайков пък съобщи, че регулаторът прави анализ на цените на газоразпределителните дружества у нас - "Овергаз" и "ЧКТ" (Черноморска технологична компания). Предстои експертите да направят и одит в дружествата, който да покаже дали цените за газоснабдените семейства са завишени. Предстоящата проверка идва два дни след като руският вицепремиер Виктор Зубков се изненада от скъпия природен газ за крайните клиенти в България, припомня Dariknews.bg.
По време участието на Семерджиев тази сутрин в ефира на БНТ бяха засегнати и въпросите, свързани с одитите на ЕРП-тата и състоянието на пазара на газ у нас, що се отнася до крайните потребители:
Личните потребители в страната на газ са около 2%. Този пазарен дял се развива при сериозна конкуренция. Никой не задължава потребителите да се включват като потребители на газ. В момента газоразпределите дружества са в режим на разширяване на мрежи, което е най-тежкият период за тях и това се отразява на цената, стана ясно още от думите на шефа на регулатора тази сутрин.
В ДКЕВР започва гледането на одитния доклад на електроразпределителните дружества. Той се състои от около 200 страници. Ние ще публикуваме резюме на този доклад, като изчистим данните, които са търговска тайна, за да бъде представен на обществото, завърши Семерджиев, цитиран от БГНЕС.