Компютри в Северна Корея са били използвани за мощната хакерската атака, която през март увреди системите на няколко южнокорейски медийни компании и банки. Това е официалното заключение от проведеното от Сеул разследване на удара, информира британският в. “Гардиън“.
Вследствие на атаката тогава бяха поразени над 30 хиляди персонални компютри, чиито харддискове бяха изтрити. Според говорител на южнокорейската агенция за компютърна сигурност за атаката са били използвани шест компютъра на територията на Северна Корея. С тях хакерите са атакували сървърите на южната си съседка, използвайки над хиляда точки за достъп (IP адреса), разположени в чужбина.
Пред „Асошиейтед прес“ говорител на Сеул коментира, че атаката е била планирана в продължение на много месеци. Тя е била сходна с предишни севернокорейски опити за пробив в южнокорейските сървъри, които са били проведени от шпионска агенция, контролирана от военните в Пхенян.
Откритието за пореден път повиши загрижеността на Сеул, че дори малък конфликт между двете страни може да бъде предхождан от кибер атака, която да порази жизненоважни инфраструктурни мишени. Днес Южна Корея е една от най-обвързаните с интернет държави в света за разлика от бедната си северна съседка, в която подобни мрежи почти отсъстват.
Резултатите от разследването идват в момент на нарастващо напрежение на разделения корейски полуостров. През последните дни Северна Корея използва все по-агресивен език в официалните си изявления срещу Сеул и техния основен съюзник САЩ. Във вторник Пхенян дори посъветва чужденците в Южна Корея да напуснат страната, за да не пострадат при бъдещ ядрен конфликт.
Двете държави никога не са подписвали мирен договор от Корейската война през 1953 г. и оттогава юридически са в състояние на война.