Синдикатите готвят протест заради минималните осигурителни доходи

17.08.2016 | 16:00
по статията работи: econ.bg
Между бизнеса и профсъюзите съществува напрежение заради доходите, които се договарят повече от 10 години в общо 85 икономически дейности и които засягат около половината от работещите в страната
Синдикатите готвят протест заради минималните осигурителни доходи
Снимка: КНСБ

КНСБ е в готвност да организира протест заради минималните осигурителни доходи, каза изпълнителният секретар на синдиката Ася Гонева за БНР. 

Между бизнеса и профсъюзите съществува напрежение заради доходите, които се договарят повече от 10 години в общо 85 икономически дейности и които засягат около половината от работещите в страната.

Представителите на бизнеса коментират, че процесът по преговори за минималните осигурителни доходи още не е стартирал официално. С писмо до министрите на финансите и на труда и социалната политика – Владислав Горанов и Зорница Русинова, преди дни работодателите поискаха да бъдат отменени минималните прагове с аргумента, че увеличават сивия сектор. 

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев заяви, че минималните  осигурителни прагове са отживелица. По думите му близо 300 хиляди българи работят в икономически дейности, в които, заради административната намеса на пазара на труда, минималната заплата е по-висока от средния осигурителен доход.

"Работодателите ясно изразиха позиция, че преди да се постигне консенсус за начина, по който се договаря минималната работна заплата, няма да преговарят за минимални осигурителни прагове. Това е така, защото миналата година бяха разпространени административно коефициенти на увеличение на минималните осигурителни доходи в икономическите дейности, където нямаше постигнати споразумения", каза Велев.

"Административно беше въведена минимална работна заплата, която не е договаряна. Средният коефициент се увеличи с повече от 2%. Ние сме категорично против механично да се разпростират такива, еднакви за всички, тъй като в някои икономически дейности може да бъде два пъти по-високо увеличението, а в други трябва да има намаление. България е единствената страна от ЕС, в която има минимални осигурителни доходи", каза още той.

Според синдикатите договарянето на праговете води до ръст на осигурените, до повече приходи в общественото осигуряване и до повече данъчни постъпления. Ася Гонева коментира, че от гледна точка на синдикатите преговорите са стартирали, но е притеснително мълчанието на социалното министерство, което не е дало официалния им старт.

"Това е един нов подход да се бойкотира една мярка срещу сивата икономика и нелоялната конкуренция срещу интересите на работниците и служителите, която всяка година работодателите пробват. Преговорите са стартирали от наша гледна точка", каза Гонева.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
Иванчо пита вкъщи: - Тате, как разговарят змиите? Бащата поглежда тъщата и подхвърля: - Защо мълчиш? Детето се интересува!..
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...