Синдикатите очакват инфлацията да продължи да расте

04.04.2022 | 10:10
по статията работи: econ.bg
Прогнозите на КНСБ показват, че инфлацията ще продължи да расте. Надеждите са това да се случва със затихващи темпове в следващите месеци. Това коментира в студиото на „Здравей, България” президентът на КНСБ Пламен Димитров
Синдикатите очакват инфлацията да продължи да расте
Снимка: скрийншот Нова телевизия

Прогнозите на КНСБ показват, че инфлацията ще продължи да расте. Надеждите са това да се случва със затихващи темпове в следващите месеци. Това коментира в студиото на „Здравей, България” президентът на КНСБ Пламен Димитров.

„На кумулативна база февруари 2021 - февруари 2022 според последните данни на НСИ инфлацията е 10%.  Предполагам, че числата през март ще бъдат леко по-високи. Това е реалното средно увеличение, което усеща българинът”, обясни той.

По думите на Димитров при стоките от първа необходимост числата на ръстовете на инфлацията са средно над 19%. „Някои стоки стигнаха 50%. Това усеща българинът, когато влезе в магазина”, коментира още президентът на КНСБ.

Той уточни, че очакването за увеличение на доходите е съвсем реалистично. „Според допитванията ни до синдикалните структури масово хората в момента искат от своите работодатели по места увеличение на доходите между 10 и 15% и го получават”, допълни Димитров, като даде за пример сектор „Здравеопазване”.

Старши икономистът в „Отворено общество” Георги Ангелов е на мнение, че българският бизнес няма друг изход, ако иска да запази работната си ръка, освен да вдигне заплатите.

„Инфлацията не е само негатив. Ние сме производител на зърно, слънчоглед, олио, метали. Изнасяме и огромни количества ток - това са свръхпечалби за енергетиката. Това позволява да не се вдига цената на домакинствата. Тоест, имаме ползи от това, че се вдигат цените. И бюджетът печели от това”, уточни Ангелов.

По думите на старши икономиста държавата проактивно може с данъчни облекчения да стимулира бизнесите, които вдигат цените по-бързо от инфлацията.

„Ако искаме да стигнем до крайния потребител, това може да стане с еднократни помощи, както Германия. Ако искаме по-продължителен процес - трябва да минем през заплатите, по-ниско облагане на данъци и осигуровки. Бюджетът има пари, по-добре да ги използваме за нещо”, препоръча Ангелов. 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Между приятели: - На кого е кръстена дъщеря ви Гертруда? - На дядо си Пенчо. - ?!? - Беше герой на труда....
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...