Синдикатите поискаха минималната заплата да расте с 50 лв. годишно

30.03.2015 | 12:11
по статията работи: econ.bg
Доходите на хората продължават да са ограничени, смятат от КНСБ
Синдикатите поискаха минималната заплата да расте с 50 лв. годишно
Снимка: Sxc.hu

Минималната работна заплата трябва да расте с 50 лева годишно. Това ще поиска КНСБ от правителството като стъпка в следващите години до края на мандата му, заяви президентът на синдикалната организация Пламен Димитров пред БНТ.

По думите му това означава от януари следващата година минималното заплащане да стане 430 лева и с тази стъпка да могат да се повдигат всички доходи напред. Той вижда добър знак, че има намерение минималната работна заплата да расте изпреварващо и обяви, че синдикатите ще продължават натискат в тази посока.

Димитров обеща необлагаемият минимум да не слиза от тяхното полезрение и дневен ред като искане. Той обясни, че относно това е поискал в края на януари от финансовия министър едно тълкуване, което е получил в края на миналата седмица. То било с всички обяснения и защо финансист номер 1 вижда недъзи в закона, който позволява това да се случи - а именно защо на хората с минимална работна заплата няма да им се възстанови платеният през годината данък.

Според синдикалиста тълкуванието на Горанов е прекалено ограничено. Именно заради това синдикатите ще продължат да търсят решение на проблема от институциите, като вероятно ще стигнат и до Върховния административен съд (ВАС). Необлагаемите доходи са си необлагаеми, категоричен е Пламен Димитров.

Той смята, че правителството е предприело някои мерки в социалната сфера, които няма как да не бъдат отчетени. Димитров посочи, че управляващите са успели в рамките на тези четири-пет месеца да мобилизират ресурс и да дадат коледни надбавки, сега се готвят великденски. Минималната работна заплата бе увеличена с една стъпка от началото на тази година. От юни ще бъде увеличена с още една стъпка.

Шефът на КНСБ заяви, че се правят малки стъпки, но като цяло доходите на хората продължават да са ограничени, а съкращенията не спират.

„Има съкращения на места, където не трябва това да се случва - в културните институции, образователни и много други, в които хората трябва да получат глътка въздух, а не обратно“, коментира Димитров.

Той бе категоричен, че съкращенията не трябва да се правят на парче или на килограм, всички в един кюп. Ако те са нужни, трябва да бъдат балансирани. Димитров изрази убеденост, че съкращенията от 10 % за всичко не са най-добрият начин.

Относно пенсионната реформа синдикалистът е на мнение, че сроковете ще бъдат спазени и тази седмица социалният министър Ивайло Калфин ще представи постигнатия резултат.

„Неравенството в България е най-високо от всички страни-членки на ЕС. Искаме управляващите да дадат нова визия за това как доходите на хората ще растат“, добави Пламен Димитров.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Бул Одит ООД Дружество за счетоводни консултации и одит.
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Събеседване: - Защо искате да работите при нас? - Аз съм счетоводител, с 20 години стаж, както и голям опит! - Колко преви 2+2? - А колко трябва да прави? - Кога ви е удобно да започнете?
На този ден 22.11   1497 г. – Вашко да Гама достига нос Добра надежда. 1906 г. – На международна конференция в Берлин е възприето съгласие сигналът SOS да бъде международен при...