Скандалите в "Петрол" продължават

24.11.2010 | 16:59
по статията работи:
Агенцията по вписанията потвърдила освобождаванто на Митко Събев от борда на директорите на компанията. Сметките й блокирани
Скандалите в "Петрол" продължават

Агенцията по вписванията със свое решение от 19 ноември е променила Съвета на директорите на "Петрол Холдинг" АД. Освободени са били Митко Събев, Орлин Тодоров и Стоян Кръстев, а на тяхно място са били назначени Иван Шестак, Йосиф Арутюнян и Иван Кутевски. Последният е бил назначен и за изпълнителен директор на компанията.

Справка в Търговския регистър към агенцията по вписванията обаче показва, че действащият изпълнителен директор на холдинга е Орлин Тодоров, информира вестник "Пари".

Днес е възможно да се заобикаля законът, след като в Агенцията по вписванията всеки може да впише какъвто си иска борд на компания, без да се взема под внимание волята на акционерите. Това каза на пресконференция днес Митко Събев.

От думите му стана ясно, че сметките на компанията са блокирани, заради споровете. Той добави, че от вътрешнофирмен проблемът в се е превърнал в проблем между фирмата и държавата, защото Агенцията по вписванията е подменила борда на директорите, без да има основания за това, предаде БТА.

Проведено през юни 2010 г. акционерно събрание се оспорва от Събев, защото по думите му останалите акционери не са имали временни удостоверения за собствеността си в компанията. Взетите решения за смяна в ръководството на холдинга при това положение не са меродавни и се водят съдебни спорове, по време на които не трябва да бъде извършено вписване на нов борд на компанията, стана ясно от думите на бизнесмена.

Няма съдебен акт, който да е окончателен, трябва да се изчака последна инстанция и едва тогава да се направят вписвания в Агенцията по вписвания, каза Събев. Toй допълни, че изпълнителният директор на Агенцията по вписванията Виолета Николова или е некомпетентна, или изпълнява чужди интереси.

Настоявам тя да си подаде оставката, а Министерствотона правосъдието да извърши проверка, заяви Събев. От думите му стана ясно, че има 18 компании, които са готови да рефинансират "Петрол" по облигационния заем на компанията.

Според данни, представени по време на днешното събитие, стана ясно, че повод за раздора е установено теглене на пари от холдинга, засечено преди 5 месеца. Съгласно акт за възлагане на Денис Ершов, който е член на Надзорния съвет и акционер в холдинга, са му били предоставени 1.5 млн. лв. разходи, за да може да участва в "Южен поток" и "Бургас Александруполис".

Този документ съм убеден, че е съставен в момент, в който разбрах, че са теглени суми на каса. Обясненията на господин Ершов са, че той е получил авансово пари, които му се полагат като възнаграждения, коментира Събев, цитиран от Darikfinance.bg.

Той допълни, че този документ води до нещо, което може да бъде повод за самосезиране на НАП. Бизнесменът коментира още: Ако е възнаграждение, трябва да влезе в данъчната му декларацция за 2009 година. Ако са суми, които трябва да възстанови, то той трябва да ги обяви като заемни средства. Ако са по договор, той трябва да се регистрира по ДДС. При всички случаи е нарушил законите.

Припомняме ви, че скандалът в "Петрол" избухна в началото на месец юли. Тогава Денис Ершов - член на надзорния съвет и акционер с 47,5% във фирмата майка "Петрол холдинг", обвини в престъпления и документна измама Митко Събев, шеф на надзорния съвет на компанията. 

Бизнесменът, който беше изгонен от страната по време на правителството на Иван Костов и върнат в края на 2004 година, твърдеше, че Събев го е представлявал незаконно на заседание на надзорния съвет, състояло се от 9,00 ч на 27 май 2010 г. Само 15 минути преди това Ершов пред 4-ма свидетели е оттеглил пълномощните, с които Събев има право да го представлява на събранията на ръководството.

Впоследствие стана ясно, че Събев, заедно с Орлин Тодоров и Стоян Кръстев са освободени и на тяхно място са назначени Орлин Тодоров и Стоян Кръстев - решение, което впоследствие е било вписано и в Агенцията по вписанията.

Според Събев това събрание не е проведено, защото Денис Ершов и Александър Мелник не са имали удостоверения за актуално състояние. От думите му стана ясно, че е била постигната договореност събирането да не проведе и той е заминал за чужбина.

След това обаче Денис Ершов иска от Агенцията по вписванията да се впишат промени в съвета на директорите на "Петрол холдинг", които са били приети на въпросното общо събрание. Според Ершов акционерите са решили да се смени целия борд на директорите, чиито председател е Митко Събев, както и да се смени изпълнителният директор на дружеството.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 22.01   1690 г. – Индианското племе Ирокези подписва мирен договор с британските власти в Северна Америка. 1723 г. – В Русия е издадена заповед за борба с...