Пазарите очакват Федералният резерв на Съединените щати да запази лихвените проценти непроменени на срещата си през тази седмица. Ако това се случи, предизвикателството пред институцията ще е да убеди инвеститорите, че ще успее да увеличи лихвените проценти и да свие паричната политика до края на годината, предава Reuters. Решението на институцията ще бъде обявено около 21 часа българско време, въпреки че предеседателят на Федералния резерв не е назначил пресконференция след срещата на ръководния орган.
Четиридиесет и шестте икономисти, анкетирани от Reuters, също са единодушни, че централната банка на Съединените щати ще запази лихвените проценти на рекордно ниските дъна, на които са от 2008 г. Лихвата по овърнайт кредитите между банките в страната е 0% от 7 години, припомня Reuters. С тази политика тогавашният председател на Федералният резерв Бен Бернанке целеше съживяване на икономиката, но мнозина икономисти изтъкват, че този ход на централната банка на САЩ би могъл да доведе до надуването на по-големи балони в икономиката на страната, вместо до очаквания икономически растеж.
По-рано през месеца икономисти, интервюирани от Reuters, посочиха, че очакват увеличаването на лихвения процент, който е най-ниските си нива в историята, да се случи през декември тази година. Но според някои анализатори негативните макроикономически данни, идващи от различни части на света и най-вече от Китай, които отчитат икономически растеж за третото тримесечие по-нисък от 7% за пръв път от 7 години, ще доведат до отлагане на „излитането“ на лихвените проценти в САЩ. Икономическото представяне на Съединените щати също е изключително колебливо. По-рано през седмицата някои големи индустриални компании регистрираха спад на приходите и посочиха, че секторът е в рецесия. Данните за пазара на труда също не са насърчителни. През септември в страната бяха създадени едва 142 хил. работни места – значително по-нисък брой от прогнозирания. Това подтиква анализаторите да смятат, че е вероятно този ход на Федералния резерв да се случи едва през 2016 г.
На фона на слабото представяне на някои от големите икономики в света, много от централните банки предприемат мерки за улесняване на паричните политики чрез инфлиране на паричното предлагане. Тези политики водят до оскъпяване на щатския долар, което възпира Федералния резерв да постигне целената инфлация, измерена чрез индекса на потребителските цени.