"Категорично оспорвам резултатите, които компанията "Топ Гео" е предала на МОСВ, определящи границите на концесионната зона на туристическа и ски зона Банско. Като кмет на Банско, представляващ интересите на общината в "Юлен" АД, категорично заявявам, че туристическа и ски зона Банско е напълно законна и призовавам министър Нона Караджова публично да се извини за отправените некоректни обвинения, уронване имиджа на Банско и авторитета ни на зимна столица на Балканите", се казва в официално съобщение на кмета на Банско Александър Краваров.
От общината твърдят, че представители на МОСВ са заявили, че са имат предварително резултатите от заснемания, които са били проверени допълнително от друга независима фирма. "Защо тогава МОСВ, не спази Закона за концесиите и не изпрати предварителните резултатите от заснемането на концесионера за мотивирано становище? Можеше да бъде водена кореспонденция и диалог, общината да окаже съдействие с допълнителна информация и данни за установяване на верни заключения, които са приети и от двете страни", попита кметът.
"Досега не съм чул едно обосновано обвинение от така наречените природозащитни организации. Информирам българското общество и тях, че всяка година " Юлен" АД и община Банско инвестират 3 000 000 лв. в рекултивационни проекти за поддържане на екосистемите в туристическата и ски зона, които са одобрени и съгласувани с МОСВ.
Краваров настоява за работна среща в гр. Банско между МОСВ, "Юлен" АД и Община Банско за коректно обсъждане на концесионната зона, след която да оповестим публично резултатите.
От коалицията "За да остане природа в България" призоваха екоминистъра Нона Караджова да публикува на сайта на министерството всички разрешителни за строеж, издадени от община Банско, за ски зона Банско в Национален парк "Пирин".
В интервюта Нона Караджова твърди, че всички строежи в ски зона Банско са законни и имат всички разрешения за строеж, издадени от община Банско. От друга страна кметът на община Банско Краваров твърди, че разрешителните за строеж трябва да са издадени от екоминистерството. В това отношение е изискана проверка от ДНСК, но все още не е извършена, съобщиха от коалицията.
Природозащитниците припомнят, че Национален парк "Пирин" е изключителна държавна собственост. МОСВ се разпорежда от името на държавата в тези територии и би трябвало да разполага ако не със самите разрешителните за строеж, то поне с номерата им. В края на миналата седмица екозащитниците заявиха, че ще сезират Прокуратурата. Според асоциацията, дружеството е ползвало неправомерно 64,7 хектара площ от парка.