Държавата официално подкрепи развитието на "Севтополис", заяви арх. Жеко Тилев, автор на проекта за разкриване на уникалния подводен тракийски град. На 27 май 2008 година министърът на културата Стефан Данаилов е изпратил писмо до кмета на Казанлък Стефан Дамянов, с което ясно заявява подкрепата на министерството. В писмото се иска становището на общината относно обявяването на международен конкурс за реализацията на проекта.
Проектът "Севтополис" има за цел да бъде разкрит първият и най-добре запазен тракийски град у нас, който в момента се намира на дъното на язовир "Копринка" край Казанлък. Градът е бил столица на Одриската държава от края на ІV и началото на ІІІ в. пр.н.е. Проект на Сдружението "Национално обединение съхрани българското" и архитект Тилев предлага възможност античният град да бъде напълно разкрит, консервиран, реставриран и постоянно достъпен - той трябва да се "отвоюва" от язовира чрез вътрешна кръгла язовирна стена, така че да се получи своеобразен кладенец, на дъното на който да се представи Севтополис. Чрез проекта изключителната историческа, образователна, културна и туристическа стойност би могла да се реализира в уникална архитектурна структура и природна среда.
Първият етап от кампанията за разкриването на Севтополис стартира официално през октомври 2007 г.
На 1 юни официално е поставено началото на национална подписка в подкрепа на проекта. Тя ще продължи до 1 септември, когато ще започне вторият етап на проекта – набиране на финансови средства за реализирането му.
До този момент освен неправителствени организации, подкрепа са оказали парламентарно представените партии, както и партия ГЕРБ.
Има и редица международни организации, които популяризират инициативата, съобщиха от "Съхрани българското". През последната седмица гръцка фирма е заявила желание да се включи в кампанията чрез програма NUTS III на ФАР – ТГС България – Гърция. Средства се очакват и по Оперативна програма "Регионално развитие".
Не бива историческата находка под яз. "Копринка" научно да се разглежда отделно от останалите обекти в региона, свързани с тракийската култура. Всички обекти взети заедно дават цялостна представа за определен етап от развитието на тракийската цивилизация, убеден е арх. Тилев.
В последните няколко месеца в общественото пространство бяха тиражирани различни суми, спрягани като необходими за реализацията на проекта. В интервю за Econ.bg от месец февруари арх. Жеко Тилев сподели, че нужната сума е около 120 млн. евро. Впоследствие беше съобщено, че необходимите средства са около 150 млн. евро. Като фактор за увеличаването на нужните средства арх. Тилев посочи евентуалния бъдещ натиск на инфлацията през следващите три години, когато се очаква да приключи проектът.
Ст. научният сътрудник от БАН Мария Чичикова, която е пряк участник в разкриването на Севтополис, даде повече информация за първите проучвания на тракийския град през 1948 година. Поводът да се озоват учените там е изследване на две могили. Тя поясни, че още през 1953 година се е знаело за града, но поради икономически интереси строителството на язовира е продължило и Севтополис е бил залят. За града и откритите през 40-те години находки може да чуете тук.