Слаба регулация тласка козметичния сектор към "сивата“ икономикика

24.08.2011 | 17:21
по статията работи:
Има два вида козметични салони - луксозни, в които се перат пари, и салони в гаражи и мазета
Слаба регулация тласка козметичния сектор към "сивата“ икономикика

Съмнителни средства се инвестират в луксозни салони за красота, благодарение на слабата регулация на козметичния сектор. Това обясни председателят на Управителния съвет на Националното сдружение на козметиците „Здраве и красота" Даниела Спасова, цитирана от Агенция „Фокус".

В професията стартът е труден, защото първоначалните инвестиции са много високи и рискови. Зареждането само на една серия професионални продукти за лице например е от порядъка на 4500 лева. В един салон се работи минимум с три козметични марки и това е само за процедурите за лице. Освен това съвременните козметични салони предлагат процедури за ръце, за крака, за тяло. Хората, които започват такъв бизнес с нагласата, че ще инвестират и ще започнат бързо да печелят, много скоро се отказват, защото виждат, че възвръщаемостта на тези средства е много далече във времето.

„Изчисления на сдружението показват, че при един добре организиран старт на бизнес, което включва узаконяване, регистрация, данъци, всички изисквания на НОИ, на НАП - трудови договори, осигуровки и т.н., средствата могат да се върнат най-рано след пет години, и то ако салонът работи непрекъснато и има клиенти. Едва след това салонът ще започне да печели", обясни Спасова.

В същото време се появяват нови два вида салони за красота. „Едните са обекти, в които смело мога да кажа се инвестират пари, които са припечелени по някакъв не много легален начин. Това са салони с много скъпо оборудване, с много луксозни помещения, със скъпи козметични марки. Буквално може да се каже, че става дума за пране на пари чрез такива салони за красота. В тях се насочват средства от други сектори, които са от сивата икономика, от други нелегални дейности", каза Спасова.

По думите ѝ секторът дава предпоставки за незаконни инвестиции, поради ниския контрол на дейността, поради много лесните начини да се започне дейност, поради минималните изисквания за каквото и да било, за да стартира бизнесът. „Никой не изисква задължителна квалификация. Например в цяла Европа няма как да се отвори козметичен салон без квалификация. В България обаче всеки може да отвори козметичен салон и там работят всякакви хора", каза Спасова. Това дава възможност в обекти, обявени за извършване на услуги за красота, да се извършат друг тип услуги, свързани с фискални услуги и други дейности, които не са разрешени от закона.

Вторият вид салони, които възникват напоследък, са на хора, които по някакъв начин имат професионална квалификация, работили са известно време, и които решават да започнат свой собствен бизнес. Това обаче става в малки салончета - в гаражи, в мазета или в апартаменти, с една стаичка или пък кабинки към фризьорски салони. Става дума за малки помещения, които се оборудват в минимум средства и се работи с евтин клас козметика, без особени изисквания за качество и за хигиена.

„На мен ми се струва, че хората поначало се ориентират към професията на козметик, смятайки, че тя ще им осигури добри доходи, без да си дават реална сметка, че за да се задържат на пазара и да продължат успешно, трябва да инвестират изключително много в себе си и в бизнеса си", добави Спасова.

 

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
ММС Инк. ЕООД Официален дистрибутор на Daikin-Япония. Лидер в производството на климатична техника.
Интерлийз ЕАД Лизинг на оборудване, транспорни средства, леки автомобили и др.
SIXENSE GROUP - СИКСЕНС ГРУП SIXENSE Group е глобална компания, базирана на 5 континента, развиваща...
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 17.04   1355 г. – Във Венеция за заговор против местната аристокрация е екзекутиран Марино Фалиеро. 1397 г. – За първи път Джефри Чосър разказва своите Кентърбърийски...