Следпразничната депресия минава по-бързо, ако се поддържа празничното настроение

28.12.2016 | 09:00
по статията работи: econ.bg
Причините за настъпването на следпразнична депресия, разбира се, са свързани с особеностите на празниците
Следпразничната депресия минава по-бързо, ако се поддържа празничното настроение
Снимка: БГНЕС

Често срещано явление по празниците и непосредствено след тях е чувството на тъга и носталгия. Това състояние е познато като следпразнична депресия и отшумява сравнително бързо, но при хората, предраположени към психически неблагополучия, може да влоши състоянието им или да отключи по-трайна депресия, затова не е за пренебрегване. "Дневник" избра съветите за справяне с нея от американски психиатър, публикувани в специализирания сайт "Psychology Today".

Причините за настъпването на следпразнична депресия, разбира се, са свързани с особеностите на празниците. Обичайно при повечето хора е целият декември и особено по Коледа и Нова година календарът да е запълнен с ангажименти, срещи с роднини и приятели, развлечения и коледни партита.

Но още на първи януари веселбата рязко свършва и работата отново започва, при това без изгледи за скоро предстоящи подобни поводи за почивка и радости. Изведнъж чувството за скука и изолация може да ни завладее. В комбинация със студа и мрака на зимните месеци това може да доведе до по-сериозна сезонна депресия.

Ето защо първият съвет на специалиста е и след празниците да си намираме още поводи за развлечение и да поддържаме празничното настроение, поне докато се аклиматизираме към сезона и новата година. "Пренесете в новата година нещата, които са ви били приятни в подготовката и по време на празниците - например срещите с близки, пазаруване и приготвяне на вечеря за гости - не е задължително да има повод за да поканите любимите си хора на вечеря. Останалото време може да се запълни и с кино, театър, музеи - всичко, което щи ви разнообрази.", съветва психиатърът. В България предстоящите именни дни през януари много помагат.

Друг фактор за отключването на следпразничната депресия е самия контакт с близките хора. От една страна, той може да предизвика разочарование, ако човек е имал високи очаквания за тази среща. От друга страна - може да донесе толкова приятни и положителни мигове, че заедно с тях да отключи и носталгия към детството и минали "по-добри времена" или за хора, които вече не са между живите, или пък с които е скъсана връзката. Затова е важно и след празниците да се обградим с хора, поне с приятели, ако не с роднините, които са ни разочаровали или натъжили.

Ако по празниците човек е пътувал много, може да е уморен и да не си е оставил време за истинска почивка преди отново да се впусне рутината си. Ако пък е отсъствал повече от работа, може да се върне след Нова година с вече натрупани задачи за наваксване, което може да бъде много депресиращо. Не отлагайте и наваксайте, преди това изоставане да се превърне в проблем за целия месец, съветва експертът. Не отлагайте също и да си наваксате изгубения сън.

А може и въпреки всички приготовления, пътуване, подаръци и шум по празниците, те да са оставили чувството на разочарование, защото не са били, това, на което сме се надявали, което бързо ще отшуми. Но пък да оставят трайна следа върху фигурата заедно с чувството за тежест от преяждането и препиването на празничните трапези.

Противодействие на тези фактори може да е това да обърнем повече внимание на себе си, предлага специалистът - със спорт, диета, нова прическа, ново хоби или дълъг отморяващ сън. "При всички случаи бъдете добри към себе си и не се натоварвайте със строги новогодишни обещания, които вместо позитивна енергия и амбиция ви носят чувство на вина и слабост", казва той.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 16.12   955 г. – Започва понтификатът на папа Йоан XII. 1653 г. – Оливър Кромуел става лорд-протектор на Англия, Шотландия и Ирландия. 1740 г. – Избухва Войната...