От Google обмислят да създадат собствена линия от сървърни процесори, базирани на технологиите на британския производител на мобилни чипове ARM. За това съобщи информиран източник на „Блумбърг“ пожелал анонимност. С този ход технологичният гигант от Пало Алто може да заплаши доминиращата позиция на Intel в бизнеса с чипове, коментират оттам.
Използвайки свои дизайнерски разработки, Google ще може по-добре да управлява взаимодействието между хардуер и софтуер. Компанията на Лари Пейдж и Сергей Брин, която е сред най-големите купувачи на сървърни процесори, обаче не е решила как да процедира и плановете могат да се променят във всеки един момент, коментира още източникът на „Блумбърг“.
Запитана по темата за чиповете, Лиз Маркман - говорителка на Google, коментира: „Активно се занимаваме с дизайна на най-добрата инфраструктура в света. Това включва едновременно хардуерен дизайн (на всички нива) и софтуерен дизайн“. Маркман обаче отказа да каже дали компанията ѝ смята да произвежда собствени чипове.
Днес Google строят и поддържат множество центрове за данни по света. Въпросните захранват работата на интернет търсачката, онлайн комуникациите и най-различни услуги. Едно евентуално преминаване към чипове със собствен дизайн може да навреди на приходите на Intel, които разчитат на интернет компаниите за поддържане на продажбите на процесори.
В момента Google е петият по големина клиент на Intel и носи близо 4,3 процента от приходите му, сочат данните от анализ на „Блумбърг“. Самите Intel контролират близо 95% от пазара на чипове за сървъри, който използва процесори за персонални компютри.