"Добивът на слънчоглед в Бургаско не е много добър. Той е в порядъка от 100 до 150 кг от декар", съобщи Николай Киров, председател на Съюза на зърнопроизводителите в Бургаска област, цитиран от Агенция „Фокус".
Реколтата от слънчоглед е по-слаба в сравнение с миналата година, когато добивът е бил в порядъка от 150 до 220-230 килограма на декар. По думите на Киров това се дължи на липсата на дъждове в региона.
Слабата реколта обаче не е предпоставка за поскъпване на слънчогледа. "В България има достатъчно слънчоглед. Това, че реколтата в Бургаски, Ямболски и Сливенски регион е недобра, не дава отражение върху цената. В Северна България има слънчоглед. Там добивът е от порядъка между 250 и 300 кг за декар, така че за България има достатъчно количество слънчоглед", коментира Киров. Има също количества за износ за Турция и за някои европейски страни.
Изкупните цени на слънчогледа в Бургаско са 650-670 лева на тон. Миналата година цената е стигнала до 840 лева на тон. Тя е около 20% по-ниска. В момента се сее рапицата, която е първата култура, която ще се жъне юни месец следващата година. В момента се наблюдава леко повишение на цената на пшеницата и ечемика. Пшеницата вече се търгува около 350-360 лева на тон, а ечемикът от 320-330 е скочил на 350-360 лева. "В момента има търсене на културите. На борсата цената варира", каза още Киров.
Вчера се е състояла среща на Управителния съвет на зърнопроизводителите. В момента се водят разговори с правителството за предложения от страна на земеделците за финансова рамка за следващите две години. Исканията са да се запази досегашното подпомагане на сектора и да се гарантира по 10 лева на декар обработваема земя за земеделските производители.