Продукцията от маслодаен слънчоглед е с 26,1% над нивото отпреди една година, което е свързано с по-големия размер реколтирани площи до момента. Това сочат последните публикувани данни от Министерството на земеделието. През пролетта стопаните засадиха повече слънчоглед с надеждата да компенсират очакваната по-ниска реколта от пшеница, а и подведени от високите цени на маслодайната култура. Тогава все още не бяхме залети с украински слънчоглед и пазарната картина бе съвсем различна от сегашната.
Прибирането на реколтата от царевица също се движи с по-бърз темп спрямо миналата година, но при по-нисък среден добив от декар, вследствие на което производството към момента изостава с 3,4%.
Междувременно вече стартира сеитбата на есенните култури за реколта `2023. На този ранен етап засетите площи с пшеница, ечемик, ръж и тритикале са значително над нивата отпреди една година, а тези с маслодайна рапица – без съществена промяна, съобщават от агростатистиката.
От началото на настоящата 2022/23 пазарна година до 25 септември 2022 г. през „Пристанище Варна“ ЕАД1
са изнесени общо 222,3 хил. тона пшеница (в т. ч. 13 хил. тона през последната седмица), което представлява спад от 68,6% на годишна база. Експортът на ечемик през порта също изостава значително спрямо миналогодишния – с 87,2%. През пристанището все още не са преминавали товари с рапица от нова реколта.
Засега няма данни за износ на пшеница, ечемик и рапица от реколта `2022 през „Пристанище Бургас“ ЕАД, опериращо на терминал Бургас – Изток 1. В рамките на периода 5 – 25 септември 2022 г. не е отчетен износ на царевица и слънчоглед през „Пристанище Варна“ ЕАД и „Пристанище Бургас“ ЕАД. За сравнение, по същото време на миналия сезон са били изнесени 126,6 хил. тона царевица през Варненското пристанище.
От началото на юли 2022 г. до момента не е регистриран внос на зърнени и маслодайни култури през двете наблюдавани пристанища във Варна и Бургас.