"Сметната палата проверява публични пари. Ние имаме мандат да контролираме публичните пари - събиране и разходване на публичните пари". Това каза пред БНТ Валери Димитров, председател на Сметната палата.
Той поясни, че Сметната палата не възнамерява да прави проверка на финансите на инициативните комитети за референдума в Белене, защото Централната избирателна комисия (ЦИК) не може да възлага такъв мандат, а само законът може да възложи това. А в закона няма подобно възлагане.
В случая това не са публични пари, това са частни пари на инициативни комитети, които в момента законодателят не е предвидил как да се контролират.
Тъй като проверяваме парите на политическите партии, ще проверим доколко те се ангажират финансово с този референдум.
"Но частни пари, които се събират от инициативни комитети, нямаме мандат да ги проверяваме", каза още Валери Димитров.
Провеждането на националния референдум за бъдещето на ядрената енергетика ще струва 13.8 млн. лв. сочат окончателните разчети на финансовото министерство. На 27 януари 2013 г. българските граждани трябва да се произнесат с „да“ или „не“ на въпроса „Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?“.
На 27 декември започна разяснителната кампания за допитването до народа.
Участниците в агитацията референдума са четири - по двама застъпници на противоположните тези. "За" нова АЕЦ ще агитира Инициативният комитет, представляван от Стефан Воденичаров, който събра над 700 хиляди подписа в своя подкрепа. Също "за" ще ни убеждават 76-те народни представители, участвали в преформулирането на въпроса.
Два Инициативни комитета начело с Иван Иванов и Мария Капон ще доказват защо трябва да отговорим с "не" на въпроса.
За разлика от предизборните кампании, тази за референдума ще се финансира основно със средства на инициативните комитети. Разрешени са и дарения. Един човек може да даде безвъзмездно до 10 хиляди лева.