Правителството одобри вида и съдържанието на информационния лист за произвеждане на националния референдум с въпрос "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала”. В него ще бъдат и изложени мотивите за реализирането на проекта за нова централа и аргументите на противниците.
Документът съдържа формулировката на въпроса за референдума, информация за мястото, времето и реда за произвеждането му. В кратък текст е представена обективна информация за последствията от вземане на решение "за" или "против" развитие на ядрената енергетика чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала.
Решението за провеждане на национален референдум бе взето на 24 октомври 2012 г. от Народното събрание, а Президентът на страната определи дата за гласуването - 27 януари 2013 г. (неделя). На референдума гражданите на България следва да решат да продължи ли да се развива ядрената енергетика чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала, като направят информиран и съзнателен избор, припомня пресцентъра на МС.
Междувременно Централната избирателна комисия (ЦИК) реши, че информационно-разяснителната кампания около референдума се открива на 27 декември 2012 г. (30 дни преди датата на референдум) и приключва в 24,00 ч. на 25 януари 2013 г. Тя ще се води на български език.
В срок до три дни след деня на референдума (27 януари 2013 г.) инициативните комитети ще трябва да премахнат поставените от тях агитационни материали по повод на вече приключилия референдум. Въпросните материали ще се поставят на сгради, огради и витрини само след разрешение на собственика или управителя на имота.
Регистрираните инициативни комитети и 76-те народни представители имат свобода на изразяване и агитация в устна и писмена форма на събрания, както и чрез медиите. При провеждането на кампанията те могат да бъдат подпомагани и от други гласоподаватели, нечленове на инициативните комитети, които да участват в организираните прояви и в различните форми на агитация. Социалните мрежи и блоговете не спадат към медийните услуги.
ЦИК реши още, че заинтересуваните страни, инициирали националния референдум, ще финансират информационно-разяснителната кампания по въпроса на референдума със собствени средства и с дарения. Едно физическо лице може да дари до 10 000 лв.
Вчера Централната избирателна комисия (ЦИК) заличи регистрацията на „Зелените" за агитация срещу строежа на АЕЦ „Белене" по време на предстоящия догодина референдум.
Причината е, че от партията не са представили нужните над 7000 подписа за регистрацията. Първоначално „Зелените" са представили 7315 подписа, но след проверка на ГРАО действителните се оказали 6252. Така „Зелените" стават втората формация след ВМРО, на която се отказва агитация по време на референдума, информира Дарик радио.
*Информацията е актуализирана в 17.30 ч.