Шансът смъртоносният щам на ешерихия коли (Е.коли) да се появи в България не е много голям. Това заяви в студиото на предаването "Денят започва" на БНТ главният епидемиолог д-р Ангел Кунчев по повод разпространението на заболяванията от ешерихия коли. Той обясни, че е възможно с напредването на туристическия сезон човек в инкубационен период да пристигне у нас. Предаването на щама на тази бактерия обаче не става толкова бързо например по въздушно-капков път.
Сред всичките 1600 заразени с бактерията до този момент в Европа няма случай тя да е пренесена от човек на човек. Заразяването става по начин, характерен за чревните инфекции като хепатит, салмонелоза и дизентерия. Затова се препоръчва висока хигиена и правилна термична обработка на зеленчуците, а когато се консумират сурови - да бъдат белени, каза още д-р Кунчев.
70% от поразените от опасната бактерия са жени, което значи, че или женският организъм е по-податлив или те боравят по-близо с източника, каза още експертът. Заразяването е типично като за всички чревни инфекции. Между 3 и 10 дни е инкубационният период, но за 3-4 дни се проявяват симптомите. Важното е да се възстанови електролитният баланс, да се приемат течности при заболяване.
В случая вероятно става дума за обмяна на гени, които придобиват нови качества, получава се комбинация с много лошо последствие за хората, защото се предава сравнително лесно и предизвиква средно тежка клинична картина. Става въпрос за 1% смъртност, който не е малък, но не е и трагичен.
Е-коли е често срещана бактерия, която предизвиква най-често ентероколити и не води до усложнения. Много по-редки са ентерохеморагичните, които отделят един специфичен веротоксин. Той действа върху еритроцитите. Те се разпадат. Получава се тежка анемия, намаляват тромбоцитите и остатъчните вещества блокират функцията на бъбреците и се стига до тежък уремичен синдром, от който умират в момента пациентите.
Още не е известно обаче дали бактерията се намира в зеленчуците или може да бъде във всичко, което се поглъща. Днес Министерството на здравеопазването ще пусне допълнителни указания на базата на наблюденията на учените от института „Роберт Кох" в Германия. Откриването на източника на заразата няма да бъде лесно, твърдят епидемиолозите.