Собствениците на заведения в Гърция на бунт срещу мерките за коронавируса

18.08.2020 | 17:00
по статията работи: econ.bg
Когато Гърция стартира летния сезон на 13 юни, в страната имаше 3112 потвърдени случая и 183-ма починали с Ковид-19. В събота общият брой на заразените бе 6858, като повечето от новите случаи са регистрирани през август
Собствениците на заведения в Гърция на бунт срещу мерките за коронавируса
Снимка: под лиценза на creative commons

Разтревожено от нарастването на новите случаи на заразяване с коронавирус, което заплашва да преобърне относителния успех в справянето с епидемията до момента, гръцкото правителство налага локални ограничения за някои бизнеси, особено тези, които задоволяват нуждите на големи тълпи от хора, предизвиквайки недоволството на собственици на заведения на остров Миконос, пише агенция Асошиейтед прес, цитирана от в. "Български новини".

„Не може да вземеш едностранно решение и да затвориш острова на следващия ден в полунощ“, заяви пред АП собственикът на бар Ставрос Гримплас по повод правителственото решение от 10 август, с което се налага баровете, кафенетата, клубовете и ресторантите да затварят в полунощ от 11 август до 23 август.

„Всеки е дошъл в Миконос, за да яде гръцка храна, да се забавлява, да плува в морето. В момента ние се подиграваме с тях. Ние им казваме: „елате в Гърция“, а Гърция е затворена“, продължи видимо раздразнен Гримплас.

Когато Гърция стартира летния сезон на 13 юни, в страната имаше 3112 потвърдени случая и 183-ма починали с Ковид-19. В събота общият брой на заразените бе 6858, като повечето от новите случаи са регистрирани през август, както и 226 смъртни случая.

Остров Миконос е перфектният пример за масово струпване на хора. Извън сезона на малкия остров живеят 10 000 души. През лятото Миконос посреща над два милиона посетители, привлечени от репутацията му на място с активен нощен живот.

Тази година обаче броят на туристите ще е много далеч от тези цифри. Най-малкото – няма ги круизите, които осигуряват една трета от посетителите. Хората на острова казват, че хотелите са пълни на около 70 процента от капацитета си, което е нечувана бройка в сравнение с другите туристически дестинации в Гърция.

В събота следобед плажовете са доста препълнени. След края на работното време на заведенията в полунощ, големи тълпи от хора се мотаят в центъра, много от тях – с бира в ръка, купена от малко магазинче.

Когато подобни ограничения бяха наложени първо на остров Парос, близо до Атина, туристите се изнесоха на тълпи. Но не и в Миконос.

Заведенията отварят по-рано, за да компенсират. Собствениците написаха гневно писмо до правителството, в което посочиха, че се превръщат в „зрители на унищожаването на собствения им бизнес“ и поискаха да узнаят данните, които са довели до това решение. Собствениците на заведения попитиха правителството защо не спре незаконните партита, които ще предизвикат взрив на пандемията.

Въпросните партита се организират в изолирани вили на острова. Поканите се разпространяват стриктно от уста на уста, а билетите за тях се продават минимум по 150 евро и достигат до 1000 евро за ВИП-партита, разказват жители на острова.

Правителството казва, че няма да се откаже от мерките за ограничаване на епидемията и наистина ги разшири в по-голямата част от страната, отбелязва Асошиейтед прес. От понеделник работното време до полунощ ще важи и за столицата Атина. Има глоби, и дори арести, за нарушаване на правилата. Свещеник бе арестуван в Атина вчера, след като призова вярва вярващите да не носят маски на неделната литургия, информира агенцията.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Женевски конвенции
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Зимна приказка
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...