Софийският процес ще разрешава "замразени конфликти"

02.07.2009 | 18:59
по статията работи:
Инициативата ще се реализира от Международен консултантски съвет. Тя ще продължи 18 месеца
Софийският процес ще разрешава "замразени конфликти"

 

Премиерът Сергей Станишев обобщи очакванията и резултатите от първата експертна среща на Софийския процес, проведена под негова егида. Специалисти в областта на сигурността обсъдиха на нея възможностите за намиране на общ подход и инструментариум за действие при замразени конфликти. Инициативата ще се реализира от Международен консултантски съвет, който предстои да бъде свикан. Тя ще продължи 18 месеца, а секретариатът й ще бъде в София.

В дискусиите по темата, проведени на 1 и 2 юли, се включиха видни експерти по сигурността - секретарят на Съвета по сигурността и съветник на премиера по международните отношения Боян Чуков, посланик Хасан Абоюб, съветник по националната сигурност на краля на Мароко, ген. Константин Дегерату, съветник по националната сигурност на президента на Румъния, посланик Джеймс Бисе, топексперт по замразени конфликти от Канада, проф. Питър Фам и Йосеф Бодански от САЩ, проф. Насер Бенджелун Туими от Мароко, ген. Абделджебар Азауи от Висшия съвет по националната отбрана на Мароко и Велизар Шаламанов - ръководител на Центъра за оперативни анализи към БАН, председател на асоциация „Джордж Маршал", съобщи правителствената информационна служба.

При представянето на инициативата министър-председателят Сергей Станишев отбеляза, че темата за замразените конфликти е стратегически важна - за България, за Югоизточна Европа и за света.

"Страната ни, като член на ЕС и НАТО, има ясно разбиране за своите отговорности и иска да допринесе за международната сигурност, а не само да бъде консуматор, каза премиерът. Стремежът ни е да намерим формула за стабилност, интеграция и добросъседски отношения. Имаме голям капацитет, натрупан конструктивен опит и етнически модел, който, макар да не е съвършен, спомогна да бъде избегнат неприятния сценарий от други балкански държави", допълни той.

По думите на премиера Станишев едно от най-големите предизвикателства за света в 21 век е намирането на баланси между традициите и новите предизвикателства, защото светът се глобализира, променят се принципите и реалностите в международните отношения. Именно затова основна цел на Софийския процес ще бъде превенцията на замразените конфликти, резолюцията и реконструкцията. Идеята е да се интегрират максимално добре малцинствата, без да се нарушава принципа на териториалната цялост на държавите.

По време на срещата си с премиера международните експерти благодариха за тази инициатива, която оцениха като навременна и изключително полезна. Те изтъкнаха, че намирането на работещи механизми и консенсус ще е голямо предизвикателство и изразиха оптимизъм за резултатите от дейността на Софийския процес. Трябва да се прилага инструментариум, съобразен с конкретиката на всеки отделен регион, базиран на демократичните принципи.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 24.02   303 г. – Император Диоклециан издава указ за преследване на християните в Римската империя. 1303 г. – Битката при Рослин, част от Първата война за независимост...