Социалният диалог в ЕС страда под натиска на кризата

11.04.2013 | 15:20
по статията работи: Петя Бързилска
Решенията, приети от социалните партньори, по-рядко водят до конфликти, коментират от ЕК
Социалният диалог в ЕС страда под натиска на кризата

Настоящата икономическа криза е сериозно предизвикателство за диалога между представители на работниците и работодателите и правителствата съгласно доклад, публикуван днес (11 април) от Европейската комисия (ЕК). Докладът показва, че последните правителствени реформи не винаги са били придружавани от напълно ефективен социален диалог, което е довело до все по-конфликтни индустриални отношения в Европа.

От ЕК заявяват, че участието на представители на работниците и работодателите, т.е. "социалните партньори" в правителствените реформи е от първостепенно значение, тъй като решенията, намерени чрез диалога, обикновено са по-широко приети в обществото, по-лесно се прилагат на практика и по-рядко водят до възникване на конфликти. Споразуменията, постигнати с участието на социалните партньори, спомагат за осигуряване на дългосрочна устойчивост на икономическите и социалните реформи, казават от ЕК.

От европейската институция също така са на мнение, че добре структурираният социален диалог може ефективно да допринесе за икономическата стабилност на Европа. Според ЕК в страните, в които социалният диалог е обичайна практика и институциите на индустриалните отношения са силни, обикновено икономическото и социалното положение е по-устойчиво и напрежението е по-малко.

Потенциалът за решаване на проблеми, който социалният диалог има, може да помогне за преодоляване на настоящата криза. Новият доклад илюстрира как резултатите, постигнати от европейския социален диалог, могат подобрят трудовия живот на европейците, например в областите на здравеопазването, безопасността и условията на труд.

"Социалният диалог е подложен на все по-силен натиск в настоящия контекст на понижено макроикономическо търсене, увеличение на данъците и съкращаване на държавните разходи. Трябва да укрепим ролята на социалните партньори на всички равнища, ако искаме да излезем от кризата и да запазим ползите от европейския социален модел", заяви Комисарят по заетостта, социалните въпроси и социалното приобщаване Ласло Андор.

Централна и Източна Европа

В доклада също така се анализира задълбочено състоянието на социалния диалог в Централна и Източна  Европа. Въпреки че между страните в региона има големи различия, всички те, с изключение на Словения, имат слаби и разединени институции на индустриалните отношения. Всъщност някои реформи действително не позволяват участието на социалните партньори при провеждането на промени, казват от от ЕК.

Докладът показва, че възраждането на националните системи на индустриални отношения с цел да се насърчи и да се възстанови консенсусът е от основно значение за осигуряване на дългосрочна устойчивост на текущите икономически и социални реформи.

Други въпроси, разглеждани в доклада, включват участието на социалните партньори в реформите на осигурителните и пенсионните системи и в прехода към по-устойчива икономика, която е по-независима от изкопаемите горива. В страни като Белгия, Франция, Нидерландия и Испания профсъюзите са участвали в процеса на реформи на пенсионните системи, но в други страни ролята на социалните партньори е била минимална, което е довело до конфликти. По отношение на изменението на климата в доклада се посочва, че дейностите на социалните партньори в тази област се увеличават и че тяхната готовност да подкрепят екологичните политики се повишава.

Припомняме, че в края на миналата година бизнесът и синдикати у нас стигнаха до извода, че фона икономическата криза те се опитват да доближат позициите си по редица въпроси, като разбира се имат и различия.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Женевски конвенции
Срещат се двама приятели. Единият пита: - Какво ще правиш в събота? - Ще ходим със сина ми в парка да пускаме хвърчило дракон да лети! А ти? - И аз имам подобна програма - ще изпращам тъщата на...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...