Около 20 специалисти по здравни грижи протестират пред входа на Здравното министерство. Исканията им са за по-достойно заплащане на труда им и привличането на нови кадри в болниците, съобщава БНР.
Около 12 часа няколко от медицинските специалисти бяха поканени на среща при заместник-министъра по здравеопазването д-р Тома Томов. По-рано протестиращите подадоха исканията си в администрацията на министерството.
Няколко са основните искания на специалистите по здравни грижи. А именно – заплатите им да са не по-малко от две минимални, или 1300 лв. Искат с наредба да се определи къде и колко сестри има нужда. Според тях една сестра в болница обслужва между 20 и 30 пациенти.
"Нищо не се случва от години в сектора. Затова отново се обръщаме към поредния министър на здравеопазването основно по това, че Колективните трудови договори не са задължителни и каквото и да договорим, може да не се изпълни...", каза в "Преди всички" Мая Илиева, председател на Синдиката на българските медицински специалисти.
По думите на Илиева от 10 месеца те се опитват в МБАЛ Бургас да договорят по-добро заплащане, но работодателят не е задължен да разпише КТД. Там преговорите са проформа и няма подобрение за работещите там.
"Основните заплати в МБАЛ Бургас на сестрите са 850 лв, срещу 8000 лв. заплата на месец на директора на болницата", каза още пред БНР Илиева.
Сред исканията им е промяна в наредбата за работното време и отпуските на сестрите в реанимациите.
Искат справедливо заплащане на нощния труд, чиято стойност не е променяна от години. В момента за час труд през нощта сестрите получават 0,25 лв. Според тях надницата трябва да е поне 3 лв. на час.
Очакват също и да получават купони за храна.
Според данни на НСИ на един лекар се пада по-малко от една сестра.
Те искат спешни мерки, с които да бъдат привлечени новозавършващите специалисти по здравни грижи да останат да работят тук, а не в чужбина.
Част от медицинските специалисти от Пазарджик се включват в протеста пред министерството.
Ниското заплащане на медицинския персонал води до недостиг на кадри и до лошо качество на обслужването, каза за БНР медицинската сестра и съучредител на синдиката на медицинските специалисти Димитрия Димитрова.
„Очакваме медицински специалисти от цялата страна…На никой не му пука нито за нас, нито за пациентите. Все още има болници, в които са малко над минималната работна заплата. Нищо политическо. Днес ще настояваме отново за фиксирана минимална стартова заплата в сектора. Нощният труд да бъде обвързан с минималната работна заплата. Най-високата смъртност по всичките критерии е в България - затова излизаме и за това се борим“.
Протестът е планиран между 11:00 и 14:00 часа пред входа на Здравното министерство.