Спад на паричните преводи на българи-емигранти от Испания към България 1

29.09.2012 | 08:44
по статията работи: Петя Бързилска
Много малко са българите, които са регистрирани в Бюрата по труда в Испания
Спад на паричните преводи на българи-емигранти от Испания към България

Спад в паричните преводи от Испания към България е поредното отражение на европейската криза у нас. С една трета са намалели финансовите потоци от българи-емигранти в Испания към роднините в България, предаде bTV.

Според данни на БНБ, ако през 2010 г. българите, работещи в Испания са върнали у дома над 340 млн. лв., то сумата през това лято е с около 120 млн. лв. по-малко, като за 2012 г. е 220 млн. лв.

По време на мадридските бунтове, българските емигранти предпочитаха да останат на работните си места и да се държат далеч от политическите събития. Все пак икономическият колапс, обхванал Испания, не засяга толкова рязко българите, установили се от години в страната.

Д-р Мая Стоилкова е в Испания от 12 години, от четири - има собствен кабинет. "При нас пациентите, за да дойдат, трябва да имат пари, тук стоматологичните услуги са доста скъпи. Но не може да се каже, че сме останали без работа,” казва стоматологът.

Николай също е категоричен, че остава в Испания, независимо от кризата. Точно, когато тя започна - преди 4 години, той отваря своя ресторант в Мадрид. Признава, че от две години насам постъпленията в касата доста са намалели. И въпреки това няма никакво намерение да се връща в България. "Просто в България нещата са кризисни, кризисни…,” лаконичен е той.

Броят на българите в Испания постоянно нараства. От 2006 година, когато са били 101 хиляди, по последни данни вече са 176 хиляди.

"Защото въпреки кризата тук, те в България не намират изход за себе си, за семейството си, за родителите си,” коментира Елена Пушникова, която работи във фирма за почистване. Елена е инженер по образование, и макар че тук работи като чистачка, се чувства сигурна и не се страхува, че ще остане без препитание.

Безработните в Испания в момента са близо 5 милиона души, което прави над 24% от трудоспособното население.

Единици са обаче сред тях българите, които са регистрирани в Бюрата по труда и разчитат на социалните помощи. Общото мнение на нашите сънародници в Испания е, че ако си предприемчив и работлив, винаги се намира изход.

 

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари 3
Подреди по: Най-нови | Най-стари

НИКОЛАЙ СТАТКОВ 29.09.2012 | 13:39
БЪЛГАРИЯ ЛОШО УПРАВЛЯВА ЕВРОПА. ДАВАМЕ СЪВЕТИ, НО НЯМА КОЙ ДА СЛУША. НЯМА ИЗПЪЛНЕНИЕ И ЩЕ ИМА НАКАЗАНИЯ. БЪЛГАРИТЕ ИЗДЪРЖАМЕ НАЙ-МАЛКО ПО ДВЕ ДЪРЖАВИ. РАБОТИМ И ПЛАЩАМЕ ДАНЪЦИ В ЕДНА И ДАВАМЕ ЗАРАБОТЕНОТО В ДРУГА ДЪРЖАВА.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов се срещна с руския премиер Дмитрий Медведев в Туркменистан
  • Зимна приказка
Блондинка звъни на оператора си: - Извинете, не ми работи интернетът... - А вие с рутер ли сте? Кратко мълчание... - Не, сама съм!!!
На този ден 17.12   546 г. – Крал Тотила завладява Рим. 1538 г. – Папа Павел III отлъчва от църквата английския крал Хенри VIII. 1777 г. – Франция първа признава...