Като бонус за банковата ни система определи спасителния план за еврозоната финансовият експерт Андрей Пръмов. Планът не касае българските банки като цяло, но клоновете на чужди банки, които работят у нас, могат да се възползват, обясни Пръмов. За всички активи и пасиви на тези клонове отговарят централите, банките-майки. Подпомагайки централата на банката, посредством клоновете в България средствата ще подкрепят и българския банков сектор, беше мнението на икономиста, изказано специално за Econ.bg.
Изявлението на Пръмов беше направено минути след пресконференция, на която беше обявено създаването на Асоциация "Банка на годината". От тази година организацията ще връчва приза, който от години отличава банката, представяща се най-добре на нашия пазар.
"Като собственик на търговската марка "Банка на годината" и дългогодишен издател на в-к "Пари" беше нормално да връчваме тази награда в партньорство с вестника", обясни Валентин Панайотов по време на събитието. От седмица вече не съм собственик на вестника, продадох акциите си на своите партньори и по тази причина се решихме на промяната, допълни още той.
Този приз ще получат банките, отличени от Асоциацията тази година. Снимка: Econ.bg
Учредители на новата асоциация освен Панайотов и Пръмов, стават още Силвия Пенева, партньор в „Делойт България", Стефан Ненов, партньор в „Мур Стивънс България", Ертан Кара, икономически секретар на президента на България, Найден Недялков, изпълнителен директор на „Allied Assets" и експертът по публични комуникации Максим Бехар.
Всички учредители гарантираха, че правилата и критериите за връчване на приза се запазват и определянето на банката на годината ще бъде прозрачно и честно, както винаги е било. Банката на годината за 2009 година ще бъде обявена в началото на месец юли, допълни още Панайотов.
Относно кризата в Гърция и дали е възможно тя да се пренесе в банковия сектор у нас, експертът Андрей Пръмов беше категоричен, че т.нар. „гръцки" банки, само с изключение на няколко клона, реално са български. Те са регистрирани по Закона за банките и се подчиняват на българския банков надзор. „Разбира се нашите правила са унифицирани с европейските, но са и малко по-стриктни". По мое мнение банковата система у нас е стабилна, а процентът с лошите кредити не трябва да се драматизира и да се всява излишна паника, допълни още той.