Законодателните действия, направени по реформиране на МВР, са половинчати и неефективни, смятат от Института за модерна политика, предаде репортер на Агенция "Фокус". Оценката на института за въвеждане на т.нар специализиран съд е негативна. Голяма част от оправдателните присъди са резултат от качеството на доказателствата, които се събират в досъдебната фаза.
Специализираният наказателен съд е извънреден съд и нарушава Конституцията. Според Института, последна дума за съществуването му вероятно ще има Конституционният съд. Институтът за модерна политика смята, че се е намалил специализираният капацитет на МВР със закриване на Главна дирекция "Досъдебно производство". Чисто механично при сливане на МВР и пожарната може би ще се стигне до бюджетни икономии, но в никакъв случай до ефективност.
Системно намаляват гаранциите за правата на гражданите при провеждане на наказателната политика, каза Здравка Кръстева, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски". По думите й - правата се ограничават от НС с цел удобство и улеснение за службите, докато ерозират гаранциите за правата на човека. Отговорите, които дава вътрешният министър пред парламента са едностранчиви и с уклон да се защитават действията на полицията.
По думите й – от 47 държави на Съвета на Европа, България попада в списък от 9, в които се посочва липса на ефективни разследвания на случаи на полицейско насилие.