Спешната помощ ще е с нов временен шеф

02.06.2014 | 18:00
по статията работи: Десислава Маданска
Екипите на ИСУЛ и Пирогов ще бъдат командировани в центъра на хонорар
Спешната помощ ще е с нов временен шеф

Д-р Александър Златанов ще бъде назначен за временно изпълняващ длъжността шеф на Центъра за Спешна медицинска помощ (ЦСМП). Това заяви здравният министър Таня Андреева, която се срещна с представители на спешния център.

Промяната влиза в сила от утре (3 юни). Златанов ще поеме поста на предложения за уволнение д-р Георги Гелев, който е в болнични.

„За мен е важно, за да започне да работи центъра, да има човек, който да вземе нещата в свои ръце и да въведе нормалност. Утре ще назнача за временно изпълняващ д-р Златанов, директор на РЗИ София. Има опит”, каза тя.

На срещата с медиците бяха обсъдени както проблемите в спешната помощ – София град, така и предприеманите от ведомството стъпки за решаването им.

"Обясних на колегите, че в рамките на бюджетната година се увеличават заплатите, не е решение само на министъра. Предстоят разговори. Екип на министерството ще разгледа как се разпределя финансовия ресурс и каква възможност има да се направи преструктуриране на разходите”, допълни тя.

Андреева обясни, че медиците имат няколко искания, сред които да не се отстранява д-р Гелев, увеличаване на заплатите и на екипите, работещи в центъра. Поставени са и въпроси относно ясното регламентиране на спешни случаи и случаи с отложена спешност, както и въвеждането на алгоритми за работа в спешната помощ.

Министърът заяви, че е поела ангажимент здравното министерство да осигури екипи, тъй като при 7000 щата в спешната помощ, незаетите са 400. Една четвърт са в София.

„За мен е необяснимо, че в столицата има толкова незаети места. В страната има центрове, в които няма нито едно свободно място”, посочи тя.

Андреева коментира още, че предстои сериозен разговор със Столична община по отношение на неотложната помощ.

„Колегите от Спешна помощ са прави – те поемат цялата дейност след 19.00 часа. Това за мен беше новост. Очевидно системата се разпада на много нива. Не сме загубили всичко възможно. Процесът от създаване на идеята до гласуване в парламента е доста по-дълъг, отколкото на нас ни се иска“, коментира Андреева.

Относно заплатите министърът посочи, че към момента няма яснота колко са заплатите, колко линейки работят, колко е заетия щат, тъй като е започнала проверката на щата, се оказало, че има служители, които не работят. По думите й по средата на бюджетната година е трудно да се дават обещания.

„Това, което касае цялата страна, е нормативната уредба. Ще отговарям само за собствените си грехове. До края на юни ще бъде разгледана цялата нормативна уредба, заедно с колегите от Български лекарски съюз, за да видим какви промени трябва да бъдат направени”, посочи Андреева.

„Медицината се учи минимум 10 години. Ако трябва да обобщя – в тези години всеки лекар трябва да знае какво да прави. Това, което се прави в много страни по света, въвеждат алгоритми на работа. В стандартите също е уточнено какво се прави”, каза още д-р Таня Андреева.

Тя бе категорична, че на територията на Столична община са нужни минимум между 15 и 20 екипа. Според нея трябва да се подсигури неотложността, тъй като в част от ДКЦ има кабинети за неотложна помощ, но те не работят.

Андреева посочи, че екипите на ИСУЛ и Пирогов ще бъдат командировани в Спешна помощ на хонорар.

„Това ще са лекари от болници. Поех лично ангажимента да осигурим екипи за максималната дейност на екипите от спешна помощ”, обясни тя.

По думите й в столицата има няколко филиала на спешната помощ, от които също може да има стоянки, от които линейките да тръгват.

Припомняме, че до края на годината в спешната помощ ще бъдат инвестирани 20 млн. лв. Средствата са по публичната инвестиционна програма.

Относно фалшивите сигнали, Андреева обясни, че в НК са внесени промени за увеличаване на санкцията при фалшиви сигнали. Става дума за повикване на екипи и линейки на адрес, който не съществува, а не за човек, който не може да си поеме въздух, а когато линейката пристигне, е добре.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Старият вампир извежда малкото вампирче за първото му среднощно пиршество. Набелязват жертва, малкото забива зъби и започва да смуче кръв, по едно време се спира и пита баща си: - Тате, до последна...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...