С още 6 месеца е удължено споразумението между Русия и България за строителство на АЕЦ "Белене". Срокът на действието на новия контракт изтича на 31март 2011 година. Тази информация я потвърждават в държавната корпорация "Росатом".
Основният изпълнител на проекта - руското АД "Атомстройекспорт", има намерение да работи и с Националната електрическа компания на България върху определянето на твърдата цена за изграждане на централата. По този начин България избегна съдебен иск за компенсиране на ущърб от 2 милиарда евро. "Атомстройекспорт" беше готов да подаде иск в съда, ако споразумението, изтекло в края на септември, не беше удължено.
През последните месеци спорът за това кой индекс на инфлацията да се вземе за основа при ескалацията на цената - на Русия, на Европейския съюз или на България, взе нов обрат, след като българската страна започна да настоява за фиксирана стойност. По-рано тази година премиерът Бойко Борисов коментира, че стойността на втората атомна централа в България не бива да надвишава 7 млрд. евро, информира Радио "Гласът на Москва", позовавайки се на информаиция на вестник "Класа".
През първото тримесечие на 2011 година следва да се определи и консултантът за избор на нов стратегически инвеститор на проекта. Предишният инвеститор - германската RWE, миналата есен отказа да участва в проекта. На консултанта ще му потрябват година и половина за привличане на нови инвеститори. По този начин фактическото строителство на централата ще започне в средата на 2012 година
До март ще стане ясно какъв пакет в капитала на АЕЦ "Белене" може да се падне на руската страна. Българското правителство допуска възможността от съкращаване на участието на държавата в капитала на АЕЦ до 20%. Интерес към участие в проекта проявяват също Сърбия и Китай.
Известно е, че Русия беше предложила на България през 2010-2011 година да отдели до 1,9 милиарда евро за реализиране на проекта срещу дял в капитала на централата. При това "Росатом" е готов по-късно да продаде част от своите акции на стратегическия инвеститор. Българската страна засега не е дала отговор на това предложение.
Както беше съобщавано, контрактното споразумение между "Атомстройекспорт" и НЕК беше подписано през януари 2008 година. По-рано ръководителят на "Росатом" Сергей Кириенко беше казал, че имайки предвид инфлацията, крайната сума може да нарасне до максимум 6,5 милиарда евро.