Средната заплата в ИТ сектора скочи до 4 857 лв., сочат данни от бранша

21.02.2022 | 14:05
по статията работи: econ.bg
Брутната месечна заплата в ИТ сектора през миналата година достига 4857 лв., което е ръст от 500 лв. за година и е 3.2 пъти над средното заплащане в страната
Средната заплата в ИТ сектора скочи до 4 857 лв., сочат данни от бранша
Снимка: под лиценза на creative commons

Брутната месечна заплата в ИТ сектора през миналата година достига 4857 лв., което е ръст от 500 лв. за година и е 3.2 пъти над средното заплащане в страната. Това показват данните на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ), която всяка година публикува годишния доклад "Барометър".

"Забележително постижение на софтуерния бизнес е, че дори и в година на криза с локдауни, фалити и резки колебания в икономиките, средните възнаграждения в сектора продължават да се увеличават", анализиралите данните.

Те се базират на резултатите на 4600 фирми и са изготвени с помощта на адвокатската кантора CBN - Panoff, Stoytcheff & Co. Данните за 2021 г. са прогнозни. Част от заключенията и анализите са на БАСКОМ.

Междувременно представители на ИТ сектора - първоначално не пред медиите, реагират остро на намерението на правителството да вдигне отново максималния осигурителен доход. Той засяга най-масово тъкмо този сектор, макар да се отнася и до мениджърите в различни компании, чиито доходи са над 3 хил. лв. Аргументът на финансовия министър Асен Василев е тъкмо този, че максималният осигурителен доход трябва да отразява ръста на средната заплата в страната като предложи тъкмо това да става през коефициент от 2.3. От данните на БАСКОМ се вижда, че от 2015 г. насам средната заплата в сектора надхвърля с повече от 3 пъти средната в страната.

В барометъра е дадено сравнение между заплатата на софтуерен инженер в България сравнен с аналогични позиции на заети в Германия и Великобритания. Така еквивалентът на България в Германия, погледнато през този коефициент, показва годишна сума от 64 468 евро на инженер в България и 54 316 евро в Германия. Подобна е картината и в сравнение с Великобритания.

Прогнозата на БАСКОМ е, че покупателната способност на българските софтуерни инженери ще продължи да е по-висока от тази на колегите им в двете цитирани страни.

Приходите на фирмите в бранша през миналата година растат до 5.475 млн. лв. по прогноза като това е увеличение за година от 20.2%. Годишният ръст е бил по-голям - с 24%, през 2017 и 2018 г. Над 80% от приходите са от износ, се посочва в данните.

През миналата година в ИТ сектора са разкрити 5450 нови работни места или 13% годишен ръст, което означава около 46 хил. заети в софтуерния бранш.

Организацията изчислява, че внесените от бранша данъци и осигуровки през изтеклата година по прогнозни данни са общо 1.040 млрд. лв. (ръст от 170 млн. лв. спрямо 2020 г. ) като 562 млн. лв. се падат на осигуровките. Всяко работно място в бранша генерира около 21 хил. лв. "стабилни и предвидими" данъчни приходи, пише още в анализа.

Посочват, че в България работят вече над 60 глобални софтуерни бранда. Оценката е, че приходите в сектора представляват 4.3% от БВП на страната.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Свободна Безмитна Зона – Бургас АД Първокласни мултифункционални складове, митническо агентиране.
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Holiday Inn Sofia A warm "Welcome" to Sofia's newest 5 Star hotel.
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Зимна приказка
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 15.04   1715 г. – В Южна Каролина индианците убиват 90 английски заселници, което става повод за започване на войната между англичаните и индианците. 1795 г. – Литва е...