Средната брутна заплата в България е нараснала до 859 лв. или с 1,4% през първото тримесечие на 2015 г. в сравнение с последното тримесечие на миналата година. За януари тя е била в размер на 856 лв., за февруари - 839 лв., а за март - 882 лв., изчисляват от Националния статистически институт (НСИ).
Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо увеличение на средната месечна работна заплата, са „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти далекосъобщения” - с 10,8%, и „Административни и спомагателни дейности” - с 8,1%.
За периода между януари и март средната месечна работна заплата е отчела ръст от 7,9 на сто спрямо същия период на 2014 г., като най-голямо e увеличението в икономическите дейности „Административни и спомагателни дейности” - с 16,1%, „Професионални дейности и научни изследвания” - с 13,7% и „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения” - с 12,4%.
Най-голямо средно трудово възнаграждение от 1984 лв. на месец получават заетите в „Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далеко-съобщения”. След тях се нареждат тези в производството и разпределението на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива с 1564 лв. От друга страна най-ниско платени са работещите в хотелиерството и ресторантьорството със средна заплата от 586 лв.
От националната статистика отчитат, че за разлика от същия период на предходната година през първото тримесечие на 2015 г. средната месечна работна заплата в обществения сектор нараства с 4,5%, а в частния сектор - с 9,4%.