Станишев: България продължава да е стабилна на фона на кризата

16.12.2008 | 14:36
по статията работи: Лили Бончева
Ще завършим годината с 6.5% икономически растеж. България изпълнява критериите за еврото по-добре от редица страни в еврозоната, заяви премиерът
Станишев: България продължава да е стабилна на фона на кризата

На фона на случващото се в света България продължава да бъде изключително стабилна във финансово и икономическо отношение. Това заяви премиерът Сергей Станишев по време на откриването на Младежкия икономически форум в УНСС, съобщи Дневник.bg.

Станишев увери, че правителството не гледа с розови очила на световната икономическа криза и че взема мерки за противодействие на негативните ефекти от нея. Приоритети в пакета от мерки ще бъдат инвестиции в големи инфраструктурни и енергийни проекти, разходи за социална сигурност, структурни реформи и др.

България може да се похвали със стабилен икономически растеж, отбеляза в презентацията си министър-председателят. Ръстът на БВП за третото тримесечие достигна 6.8% на годишна база, което заедно с отчетения резултат за предходните две тримесечия от над 7%, ще ни позволи да завършим годината с висок растеж – около 6.5%, прогнозира той. Преките чуждестранни инвестиции ще стигнат 5 млрд. евро за тази година, с което общата им стойност в рамките на мандата на това правителство ще бъде 20 млрд. евро.

Не можем обаче да гледаме с розови очила на фона на световната криза, каза Станишев и допълни, че правителство има план за действие и създава буфери. "България е изключително отворена икономика - 63% от износа ни е за ЕС и когато страните там са финансово нестабилни това няма как да не ни повлияе. Предвидени са достатъчни мерки за предпазване на българските граждани от негативите на световната икономическа криза. През последните години приоритет на правителството беше стабилна финансова и фискална политика, което позволи да натрупаме държавни резерви за черни дни. Увеличихме два пъти валутните резерви до 28 млрд. лв.", каза още Станишев.

"Инвестира се в инфраструктура, но това не може да бъде достатъчно в условията на криза. Необходима е мрежа от мерки, за да се противодейства на проблемите. Планираме бюджетен излишък и за 2009 г. в размер на 3% от БВП. Излишъкът през последните три години беше приеман изключително негативно от медиите и обществото. Той обаче беше нужен, за да се гарантира стабилността на икономиката ни. Видя се, че тази политика е била правилната. Сега не искаме като други страни помощ от ЕЦБ, МВФ и други страни," коментира още премиерът.

Никой не може да каже колко ще е растежът през следващата година, обяви Станишев във връзка с прогнозите за 2009 г., която редица икономисти виждат като най-критична за световната икономика с оглед на очакваното задълбочаване на рецесията. Спорно е както дали той ще бъде 7%, така и дали ще е 2%, посочи Станишев. Планираният 3% от БВП излишък ще служи като буфер срещу евентуално охлаждане на икономиката. Ще увеличим и капиталовите разходи с 20% до 5.6 млрд. лв. В условията на криза и намаляващ приток на капитали отвън в частния сектор правителствените инвестиции ще действат като компенсация., каза още Станишев.

Хората днес наистина се чувстват несигурни. Безработицата беше сведена до минимални нива през последните години, а сега последните месеци има покачване, засегна друг от проблемите премиерът. Правителството е предвидило 190 млн. лв. в подкрепа на пазара на труда и преквалификации. Близо 20 хил. души ще бъдат квалифицирани, за което се инвестират 20 млн. лв. Предвидено е и увеличаване на помощите за безработица, което ще позволи на хората отново да се включат на пазара на труда. Разходите за социална сигурност ще нараснат с 22%. Планира ни са също разкриването на нови над 16 хил. работни места. Около 60 млн. лв. пък ще бъдат заделени за социално-инвестиционни проекти по "Красива България".

При публичните инвестиции водещи ще са тези за пътно строителство, стана ясно от презентацията на Станишев. Към октомври са усвоени 270 млн. лв. за ремонт на над 2700 км републикански пътища. "Следващата година планираме още по-високи разходи за пътно строителство. Това ще стимулира икономиката и ще осигури работни места", обяви Станишев. "Приоритет е магистрала "Тракия". Догодина тя ще се строи с публични пари и вярвам, че тя ще бъде построена. Има и ясен план за изграждането на магистралите "Струма" и "Марица", за които ще бъдат усвоени средства от европейските фондове. За "Хемус" догодина ще стартира концесия. За първи път ще има масирани инвестиции в железопътния транспорт", очерта правителствената стратегия за инфраструктурата Станишев.

Той очерта и рамките на данъчната политика. "Не планираме да увеличаваме данъците, те ще останат най-ниските в Европа, като дори ще продължим да намаляване данъчно-осигурителното бреме. Други страни като Ирландия например увеличават данъците, за да гарантират приходите в бюджета", каза премиерът. Относно инфлацията тази година той прогнозира, че има едноцифрена инфлация. Догодина тя ще е още по-ниска, предвиди Станишев.

Въвеждането на еврото е сложен въпрос и трябва да сме изключително премерени, каза премиерът в отговор на въпрос дали правителството планира едностранно въвеждане на единната европейска валута.

България изпълнява четири от петте Маастрихтски критерия. "Не изпълняваме само този за инфлацията. Смятам, че страната изпълнява далеч по-добре тези критерии от редица други страни-членки на еврозоната", отбеляза Станишев. "Извинявайте, но Ирландия предвижда за следващата година 6.5% бюджетен дефицит. Да не би някой да изключи страната от еврозоната? Разбира се, че не, защото в момента са кризисни времена. Ние поставяме постоянно въпроса пред европейските институции за единен подход при изпълняването на критериите", добави премиерът.

Той разкритикува и действията на международните агенции за кредитен рейтинг, които намалиха оценката за България. "Аз питам какви са тези агенции, които оценяват банкрутирали институции с най-висок рейтинг. Присъдиха "ААА" на "Лемън Брадърс" и той фалира", каза Станишев.

Според Станишев дефицитът по текущата сметка, смятан за най-голям проблем на българската икономика, не само ще се стабилизира, но и ще започне да намалява. "Логично е когато намаляват преките чуждестранни инвестиции да започне да се стопява и дефицита. Търговското салдо също ще се стабилизира. Петролът поевтиня три пъти и това ще окаже благоприятно въздействие върху сметката", каза още той.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 18.12   218 пр.н.е. – Втора пуническа война: Картагенският военачалник Ханибал разбива римляните в битка при Требия. 1398 г. – Тюркският предводител Тамерлан покорява...