И по време на мандата на предишното правителство имаше имаше политически и икономически натиск фискалният резерв да бъде управляван по екстравагантен начин. Тогава се говореше, че тази мярка ще донесе по-голяма доходност, въпреки това налице беше риск "парите да изгорят". Това съобщи бившият премиер и настоящ лидер на парламентарната група на "Коалиция за България" Сергей Станишев. Той акцентира, че подобни идеи "не са видели бял свят", докато той е бил премиер, предаде БГНЕС.
Бившият премиер коментира, че решението да се отхвърли идеята на вицепремиера министър Симеон Дянков било добро. От друга страна самият коментар, който го предхождал, показвал стил на поведение на сегашното българско правителство, което приличало на своеобразна игра „Тука има - тука нема".
Идеите, които бяха лансирани най-вече от министъра на финансите, могат да бъдат меко определени като меко казано екстравагантни и авантюристични. Да не говорим, че в сметките му имаше твърде много неточности.
Радвам се, че се отметнаха от тази идея, но ако министърът на финансите може по такъв безотговорен начин да дава послания в публичното пространство, какво трябва да очакваме от него в бъдеще, коментира Станишев.
Бившият премиер припомни, че миналата година управлението на резерва от страна на БНБ е донесло 400 млн. лв.
Не отговаряло на истината твърдението на финансовия министър, че лихвите са много ниски, защото фискалния резерв се управлява по специфичен начин, а общият сумарен ефект е положителен, стана ясно още от думите на Станишев.