Никога не е имало такъв натиск върху институциите и медиите, както при това управление. Тази теза застъпи лидерът на БСП Сергей Станишев по време на конференция на тема „Свободата на медиите и демокрацията под заплаха". Дискусията е организирана от Групата на социалистите и демократите в Европейския парламент (ЕП), предаде Dariknews.bg.
Ето какво още каза лидерът на БСП по темата: Ако в началото на този мандат имаше всеобхватна и всеобща любов от страна на преобладаващата част от медиите към днешното правителство, днес тези отношения стават по-сложни. Има една раздразнителност от страна на изпълнителната власт към въпроси, които се отправят от журналистите, когато те са неудобни. И журналистите са много по-безпомощни и по-беззащитни в днешно време, отколко бяха преди две или три години. Аз не си спомням за последните 20 години такава концентрация на власт и такъв явен и открит стремеж за овладяване на всички институции и за подчиняване на институциите на една, дори не партия, личност. Безпрецедентен е натискът от страна на властта върху политическите опоненти и върху съдебната система.
Всяка една власт иска да ограничи свободата на медиите. Тя е четвъртата власт. Другата страна са самите медии – политиката на собствеността им и възможността на журналистите да изразяват собствените си мнения, допълни лидерът на БСП, цитиран от БГНЕС. Той напомни случая с писмото на премиера до главните редактори дали има натиск върху тях. Трудно е някой да си даде прост отговор с да или не, отбеляза Станишев.
Особено днес в условията на икономическа криза и този тип власт в България има натиск над медиите. Правителствените програми с комуникационни стратегии стават важни за медиите и мнозина волно или неволно се съобразяват с тях. Не малко медии в България са собственост на икономически компании, на които интересите са извън медиите и те са свързани с държавата и отношението й към тях. Това са обективни предпоставки за ограничаване на медиите, но има и субективни, които не са маловажни, защото показват отношение. Не мога да разбера как така се случва (репортажът с Лъчезар Иванов) журналистите, за да го пуснат, питат премиера и той се гордее с това, че е разрешил и е понижил съответния депутат. Самият премиер казва "една журналистка трябва да ми се извини, за да ми задава въпрос". Всеки един журналист, който пише за имотите на Цветанов може да бъде осъден, защото прилага дискриминация по имотен принцип. Подобен казус има в новите предложения на Наказателния кодекс (НК) от Министерски съвет. Журналистите са по-безпомощни сега и обективно и субективно, отколкото преди години, посочи Станишев.
По време на конференцията председателят на Групата на социалистите и демократите в ЕП Мартин Шулц коментира, че демокрацията може да съществува само ако има свобода на медиите. Ако медиите са под натиск, свободата е под заплаха, допълни Шулц. По думите му все по-често в Европа се забелязва властта да контролира медиите.