Снимка: standartnews.com
Членството на България в Европейския съюз не само, че не попречи на отношенията с Русия, но и засили тяхната динамика. Тези отношения имат стабилна основа, която се усеща в институциите и в обществото. Това каза министър-председателят Сергей Станишев в лекцията си, изнесена пред Дипломатическата академия в Москва, съобщиха от правителствената информационна служба.
Станишев беше удостоен с титлата "Почетен доктор на Дипломатическата академия на Министерството на външните работи". Заедно с ректора на академията проф. Александър Панов той откри документалната изложба "Основите на българския парламентаризъм и началото на българо-руските дипломатически отношения". Експозицията е подготвена от Държавна агенция "Архиви" по случай 130-ата годишнина от приемането на Търновската конституция и 130 г. от установяване на дипломатически отношения между България и Русия.
Като безспорен ключов момент за България за последните десет години, премиерът определи в лекцията си приемането на страната ни за пълноправен член на ЕС и НАТО. За постигането на тези цели е вложена много реформаторска енергия, категоричен е той. Според Станишев България принадлежи към страните, които искат да видят стабилно партньорство и сътрудничество между Русия и ЕС, основано на солидни принципи. Всички те имат и общи отговорности за гарантирането на стабилността в международните процеси - Източна Европа, Черноморският регион и Западните Балкани.
Като важни проекти в сътрудничеството между България и Русия премиерът открои изграждането на втора атомна електроцентрала в Белене, в която партньор е руската компания "Атомстройекспорт", нефтопровода Бургас - Александруполис и газопровода "Южен поток". Важен проект за страната ни е и изграждането на "Набуко". Алтернативата не е враждебен акт, а възможност, подчерта Станишев и допълни, че тези проекти не са конкурентни, а взаимно допълващи се. Според него в следващите 20-30 години потреблението на гориво в ЕС ще нарасне до степен, в която съюзът трудно ще осигурява суровини за своите нужди.