Ураганът Айрин започна да навлиза в мегаполиса Ню Йорк късно снощи местно време, като по пътя си отне живота на най-малко пет души в Северна Каролина и Вирджиния и остави без електричество близо милион потребители, предаде ДПА. Това накара кметът на Ню Йорк Майкъл Блумбърг да призове съгражданите си да стоят на закрито, предаде Ройтерс.
Нюйоркчани опразниха улиците и потърсиха укритие от стихията. Досега през града са преминавали само пет урагана със скорост на ветровете до 120 км/час. Сега се очаква скоростта на вятъра да бъде по-голяма.
Американският национален център за наблюдение на ураганите съобщи, че Айрин се движи на север-североизток покрай атлантическото крайбрежие на САЩ със скорост 17 мили в час (28 км/ч). Скоростта на вятъра е 130 км/ч и още по-силни пориви, а окото на урагана е на около 195 мили (315 км) на юг-угозапад от град Ню Йорк. Прогнозите са, че макар бурята вече се движи над по-студени води, тя все още ще остане ураган, когато отново навлезе на сушата близо до Лонг Айлънд, щата Ню Йорк, днес около обед.
Предупреждения за ураган са отправени за крайбрежието на север чак до Нантъкет, щата Масачузетс. Айрин е оставила без ток най-малко 1,8 млн. потребители от Северна Каролина до Ню Джърси, съобщи АП.
Ройтерс интервюира две български студентки, пребиваващи в убежище на Червения кръст в съседния щат Ню Джърси. Дойдохме в убежището, защото искахме да дойдем, казва 22-годишната Емилия Илиева от Пловдив, която от месец май работи на крайбрежната ивица в района на Сийсайд хейтс. Същото е и с мен. Нямаше къде да остана, така че дойдох тук, допълва нейната 24-годишна съгражданка Стоянка Симеонова.
В пет квартала на града вече вали проливен дъжд, а федералната метеорологична служба обяви и заплаха от торнадо. Електрическата компания която обслужва Долен Манхатън, обмисля дали да не прекъсне превантивно електрозахранването във финансовия район, където е Уолстрийт.
Кметът Блумбърг бе разпоредил задължителна евакуация на 370 хиляди обитатели на районите, разположени ниско и в близост до вода, предава БТА. Над 3700 потърсиха подслон в убежища, а хиляди други се преселиха при приятели и роднини. Някои обаче не се подчиниха на задължителната евакуация и останаха по домовете си.
Въздушният, железопътният и автобусният транспорт в Ню Йорк и другите големи населени места започна постепенно да замира заради урагана, предаде Ройтерс.
Десетки милиони пътници на авиокомпании, влакове, метрополитен и автобуси трябваше да променят часовете на своите пътувания до работа или завръщане от ваканция, тъй като
транспортната система снижи степента на функциониране. Тези координирани спирания на обществения транспорт, които са често явление по време на зимните бури в американския североизток, бяха обявени
още вчера, за да дадат на пътуващите достатъчно време да се приберат на сигурно място, когато връхлети стихията.
Нюйоркското метро, което всекидневно превозва по 7 милиона души, никога досега не е спирало заради лошото време. Влаковете на метрополитена ще започнат да вървят
най-късно в понеделник.
През този уикенд са отменени 9000 полета до и от североизточните летища, отменени са и други 250 от понеделник. Най-тежко засегнати са авиокомпаниите "Американ еърлайнз", "Делта еърлайнз", "Ю Ес еъруейз" и "Юнайтед еърлайнз" Летищата са запасени с резервни електрогенератори на течно гориво. Федералната въздухоплавателна администрация е разработила мерки за защита на кулите за контрол на трафика и другите летищни съоръжения.
Президентът на САЩ Барак Обама посети Федералната агенция за справяне с кризи, за да обсъди подготовката за посрещане на Айрин. Обама, който съкрати с един ден ваканцията си в Мартас винярд, щата Масачусетс, заяви, че ураганът ще нанесе "силен удар" и похвали превантивната работа на федералните власти.
Повечето от големите вериги за бързо хранени и кафе в Манхатън отдавна са затворени. До късно вчера останаха да работят магазините за хранителни стоки и за алкохолни напитки. Масовият обществен транспорт не функционира още от вчера през деня, но по улиците на Ню Йорк имаше таксита в изобилие, подчертава Ройтерс.
Асансьорите във високите сгради в Ню Йорк са спрени, за да не бъдат блокирани в тях хора при спиране на тока. На Кота Нула в Долен Манхатън и около Кулата на свободата (строящия се мемориал за
атентатите от 11 септември) са стоварени чували с
пясък като предохранителна мярка срещу наводнения.
Гигантският ураган е с диаметър около 1000 километра, а ветровете му достигат до 130 км/час.