Ако не се спазва законодателството, няма да има проект в Карадере. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев на брифинг в столицата. По думите му всяка една инвестиция ще подкрепена, само когато се спазва законодателството на България.
„Ако не се спазва законодателството, проект няма да има”, каза още Стойнев.
Министърът отчете, че инвеститорското намерение в Карадере няма никакъв стаут и нищо не може да се случи, тъй като законодателството в екологичната му част не е изпълнена. Според него някой заблуждава екологичните организации, че едва ли не строителството е започнало.
Стойнев добави, че дори би предложил на всички екологични организации да създадат екологичен борд, който да наблюдава дали се спазва законодателството.
По време на брифинга Стойнев представи писмо, подписано от бившия икономически министър от правителството на ГЕРБ Делян Добрев до Скот Пъркинс, представител на инвеститора „Мадара Юръп“. От документа става ясно, че Добрев е подкрепил инвестиционните намерения на компанията в Карадере. В писмото тогавашният министър на ГЕРБ уверява, че акционерите от дружеството ще получат статут за постоянно пребиваване в България, както и че ще бъдат натурализирани за особени заслуги в икономическата сфера на страната.
Зам.-министърът на икономиката Анна Янева представи параметрите на сертифицирания проект, като става ясно, че инвестицията е в размер на 105 млн. лв. Предвидено е изграждане на три хотела и зони за обществено обслужване. Става дума за 22 имота върху 247 декара, които са собственост на инвеститора. При евентуална реализация се очаква да бъдат открити 500 нови работни места, а по време на строителството да бъдат ангажирани около 2000 души. Първоначалната идея на проекта е била за изграждането на 44 имота, а стойността – 315 млн. лв., информира iNews.
Стойнев коментира още и „Южен поток“, като заяви, че все още няма официално избран изпълнител на българската част от проекта. Той нарече „откровена лъжа“ твърденията на бившия премиер Бойко Борисов, че сегашното управление е затлачило проекта.
„Именно сегашното правителство върна този проект в дневния ред на България“, категоричен бе министърът.
Той каза още, че по предложение на българската страна преговорите по проекта „Южен поток“ не се водят между Русия и всяка една от страните в проекта, а на ниво ЕС и Русия. По този начин диалогът е активизиран, смята Стойнев.
Това бе стратегически ход, предложен от България, подкрепен от всички страни, през които минава проекта, и сега на техническо ниво продължават разговорите по този проект, заяви още Стойнев.