Министърът на икономиката Драгомир Стойнев отрече да е оказвал натиск върху Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) за решението да се предприемат стъпки за отнемане лиценза на електроразпределителните дружества.
Стойнев посочи пред bTV, че в момента, когато е коментирал, че могат да бъдат отнети лицензите им, дружествата вече са били предупредени от комисията. Той е категоричен, че това не е война срещу дружествата, а изискване “да се спазва редът и законът”.
По думите му много хора виждат, че вече няма лесни печалби и тези дружества трябва да се съгласят с това. ДКЕВР трябва да реши дали да вдигне цената на тока. Ако ЕРП-та обаче не върнат дълговете си, е възможно да има по-скъп ток, категоричен е Стойнев.
Енергийният министър посочи, че е заварил сектор “Енергетика” в тежко състояние и това, което се прави в момента е бавно и постепенно да се сложи ред. Министър Стойнев посочи, че енергетиката е била дебалансирана, миньорите са били без работа и са стачкували, а НЕК е трупала задължения.
В момента министър Стойнев се похвали, че страната ни изнася осем пъти повече ток, миньорите работят и дори разширяват дейността си, а ЕСО и НЕК са успешно разделени.
Доказателство за добре свършената работа на сегашното управление е и фактът, че Fitch потвърди кредитния рейтинг на БЕХ със стабилна перспектива, увери министърът.
Над 550 млн. лв. дължи “Топлофикация — София” на БЕХ. Кметът на столицата Йорданка Фандъкова не иска да поеме ангажимент за изплащане на този дълг, защото е бил заварен, а това по-думите на
министъра, е неотговорно.
АЕЦ “Белене”
Драгомир Стойнев посочи и, че дълговете на БЕХ не са 4 млрд. лв., както заяви по-рано през деня бившият министър на икономиката Румен Овчаров. Според Стойнев задълженията на БЕХ само за АЕЦ “Белене” са 1,5 млрд. лв., защото централата е била спряна от предишните управляващи.
В момента проектът не се развива, защото няма инвеститор. Според министъра, освен нов инвеститор е необходимо и този проект да бъде “изчистен”, тъй като предишните министри са правили каквото си искат с него. “Трябва да се свалят всякакви корупционни съмнения”, посочи Стойнев.
В същото време той заяви, че самият проект е ценен, защото в близко бъдеще ще се увеличи търсенето на ток на Балканите.
Строежа на Карадере
По казуса със строежа на курортен комплекс в Карадере, министър Стойнев посочи, че до момента има само едно инвестиционно намерение, което е било подкрепено от правителството. Сега е необходимо
този проект да извърви пътя си докато получи статут.
Той трябва да отговаря на еко изискванията, и когато това стане, тогава може да се стигне до строеж. Според Стойнев на хората им е била представена така информацията, сякаш багерите вече са там.
Министърът на икономиката посочи, че проектът привлича сериозни инвестиции в страната и ще осигури над 2 хил. работни места. В същото време той е насочен към по-богатите туристи. Като цяло обаче министърът беше категоричен, че всичко това може да стане само след необходимите екологични оценки.