Съдбата на ЕРП-тата – ясна на 7 април

22.03.2014 | 10:28
по статията работи: Десислава Маданска
Енергията от ВЕИ е 12 пъти по-скъпа от тока, произвеждан от АЕЦ „Козлодуй“, отбеляза шефът на ДКЕВР
Съдбата на ЕРП-тата – ясна на 7 април

На 7 април Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) ще обяви какви мерки ще предприеме към ЕРП-тата. Тогава ще стане ясно дали дружествата са допуснали нарушения и каква ще е съдбата на лицензите им. Това обяви председателят на държавния регулатор Боян Боев пред TV7. Тогава ще са ясни и резултатите от проведения одит.

Боев обясни, че до отнемане на лицензите се стигнало след множество получени от НЕК жалби за неплатени от ЕРП-тата суми. Националната компания твърдяла, че дружествата й дължат около 350 млн. лв. От своя страната ЕРП-тата също твърдят, че имат да взимат пари и ги прихващат от въпросната сума. Според Боев обаче дружествата е трябвало да предявят исканията си до юли 2013 г. Сега дружествата трябва да подадат заявления в държавния регулатор, в които да представят исканията си. ДКЕВР ще прецени каква част и по какъв начин от разходите на ЕРП-тата ще бъдат признати.

„Те не е трябвало да си ги възстановяват директно, не е законоосъобразно сами да определят как да вземат този ресурс“, посочи Боев.

По думите му още през 2012 г. ЕРП-тата са представили занижени прогнози за ток от ВЕИ. През юни същата година са включени рязко към мрежата 1000 мегавата ВЕИ по преференциални цени за около 50 стотинки на киловатчас. Това е 12 пъти по-високо от средната цена от АЕЦ „Козлодуй“, отбеляза шефът на регулатора.

„За нас не е нормално от раз да се направи такова количество. Още юни 2012 г. са завишени тези 16% ток от възобновяеми енергийни източници, които е трябвало да бъдат постигнати до 2020 г. В момента токът от ВЕИ е 17% от общата произведена електроенергия“, каза Боев.

Той обясни, че ако се стигне до отнемане на лиценз, държавният регулатор трябва да назначи особен търговски управител. Той няма да може да се разпорежда с активите на дружествата. В компетенциите му ще е да купува и продава електрическа енергия. Също така може да направи разчет на годишните финансови потоци, да се видят разходите и приходите на дружеството.

Боев обаче бе категоричен, че дори да се отнемат лицензите, режим на тока няма да има.

 

Той посочи, че това не е прецедент, случвало се както в Албания, така и в Унгария.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Женевски конвенции
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Когато разбрали, че бързият влак от София до Бургас пътува 8 часа, китайците били истински впечатлени от размерите на България...
На този ден 13.01   1610 г. – Галилео Галилей открива спътник на Юпитер – Калисто. 1822 г. – В Гърция е приет дизайнът на сегашния национален флаг. 1854 г. – Във...