Стокообменът ни с Румъния се увеличава

24.03.2009 | 17:54
по статията работи:
За периода януари-ноември 2008 г. той е в размер на 2.36 млрд. евро. На годишна база той се е увеличил с близо 60%
Стокообменът ни с Румъния се увеличава

За периода януари – ноември 2008 г. стокообменът между България и Румъния достигна стойност 2,369 млрд. евро. За този период вносът на България от Румъния възлиза на 1,34 млрд. евро, а износът е 1,03 млрд. евро, което обуславя негативно салдо за България в размер на 310 млн. евро. За сравнение през първите единадесет месеца на 2007 г. стокообменът между двете страни е бил 1,483 млрд. евро, а отрицателното салдо за България е било 280 млн. евро.

Тенденциите са за значително нарастване на стокообмена, износа и вноса, както и за минимално увеличение на отрицателното търговско салдо на България. Съпоставка между първите единадесет месеца на 2008 г. спрямо същия период на 2007 г., показва нарастване на стокообмена между двете страни с близо 60%, увеличаване на износа от България за Румъния с 71% и покачване на вноса с близо 52%. Въпреки изпреварващото нарастване на износа, негативното салдо за България се увеличава с 10,7% и се дължи основно на вноса от Румъния на петролни продукти и горива.

Водещите стоки в износа за Румъния са: пръти от желязо или от нелегирани стомани; плосковалцувани продукти от желязо или от нелегирани; пшеница и смес от пшеница и ръж; медикаменти; нефтени масла и масла от битуминозни минерали; семена от репица; захар от захарна тръстика или от цвекло; ламарини, листове и ленти от алуминий; семена от слънчоглед; хлебарски, тестени сладкарски или бисквитени продукти.

Водещите стоки във вноса от Румъния са: нефтени масла и масла от битуминозни минерали, различни от суровите; пътнически автомобили и други автомобилни превозни средства; нефтен газ и други газообразни въглеводороди; отпадъци и отломки от чугун, желязо или стомана (скрап); отпадъци и отломки от мед; кюспета и други твърди остатъци; пневматични гуми от каучук; минерални или химични азотни торове и др.

За 2006 г. България се нарежда на 42 място сред инвеститорите в Румъния. Водещите области, в които са насочени българските инвестиции, са търговията, промишлеността и професионалните услуги. 

Румъния е на 33-то място по показател водещи чуждестранни инвеститори в България с общ размер на инвестициите през периода 2000–2008 г. от 86,88 млн. евро, което представлява 0,31% от общите чуждестранни инвестиции в България за този период. Само за 2007 г. румънските инвестиции в България възлизат на 26,7 млн. евро.

По предварителни данни за периода януари–септември 2008 г. България е посетена от общо 4 967 966 чуждестранни граждани, като техният брой е с 18,2 % повече в сравнение със същия период на 2007 г. По отношение на произхода на туристите посетили България за този период най-висок е броят на гражданите на Румъния – 854 642. Това става ясно от публикувана днес статистика на Службата по търговско-икономически въпроси към Посолство на Р. България в Румъния, цитирана от Българо-румънската търговско промишлена палата.

Същевременно през първите девет месеца на 2008 г. българските граждани са реализирали общо 4 504 572 пътувания в чужбина по всички направления, което е с 37% повече спрямо същия период на миналата година. Румъния се нарежда на четвърто място като посетена дестинация с 371 011 пътувания.
Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Holiday Inn Sofia Добре дошли в най-новия 5-звезден хотел в София.
Кооперативна охранителна фирма ООД КОФ ООД е специализирано дружество за комплексна охрана.
Венто - К ООД Проектиране, изграждане, монтаж и продажба на вентилационни и климатични системи.
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Премиерът Бойко Борисов в Туркменистан
-  Тате, защо Земята се върти? -  Как така се върти, бе! Да не си ми изпил ракията?
На този ден 20.11   284 г. – Диоклециан става римски император. 1194 г. – Палермо (Сицилия) е завладян от император Хайнрих VI. 1541 г. – Жан Калвин представя теорията си...