Стоян Александров: Не съм лихвар, платил съм данъци върху лихвите от заемите

16.09.2016 | 11:55
по статията работи: econ.bg
Александров обяснява, че заради високоплатените длъжности, заемал години наред, има достатъчно лични средства, които е давал назаем срещу лихва. Върху тях са платени и данъци, което било видно от данъчните му декларации
Стоян Александров: Не съм лихвар, платил съм данъци върху лихвите от заемите
Снимка: БГНЕС

Бившият финансов министър, банкер и преподавател в УНСС Стоян Александров никога не е крил, че дава заеми, но не се и рекламирал с тази дейност. Давал е кредити само от лични средства, но не се е издържал от лихвите и не се смята за лихвар по занятие.

Това се разбира от негово интервю пред "Труд" - два дни след като в репортаж по БиТиВи взели от него заеми се оплакаха от некоректност. В четвъртък пък прокуратурата обяви, че го разследва.

Александров обяснява, че заради високоплатените длъжности, заемал години наред, има достатъчно лични средства, които е давал назаем срещу лихва. Върху тях са платени и данъци, което било видно от данъчните му декларации. Единственият спор, който имал с НАП, бил свързан с къща, която придобил от екстрадирани от страната руснаци, заради това дали е трябвало сделката да е по данъчна или по пазарна оценка.

"Аз имам солидни други доходи и никога не съм живял от лихвите. Всеки доход от лихви по заеми, които съм отпуснал, е вписан в данъчната ми декларация за съответната година и върху него е платен данък", обяснява Александров.

На въпрос не е ли бил в конфликт на интереси, когато е бил в управата на банки, а в същото време е отпускал заеми от лични средства, той отговаря отрицателно и обяснява, че не е отклонявал клиенти на банките, а е кредитирал хора, които не са имали шанс да получат заеми от финансовите институции.

Оплакващите се от него сега кредитополучатели му били доведени от Диана Матеина, която преди работила в Първа частна банка и след това се занимавали с кредитни консултации.

"Аз не смятам, че съм извършил нерегламентирана банкова дейност. Не съм привличал чужди пари, за да ги давам срещу лихва", убеден е Александров, с което отхвърля тезата, че дейността му е наказуема по закон. Според наказателния кодекс с отпускане на заеми не могат да се занимават нелицензирани за целта, а санкцията е до 5 г. затвор и конфискация на половината имущество.

Александров допълва, че той самият освен като физическо лице, дава заеми и от името на негово лицензирано дружество за тази дейност дружество.

"Ако съм искал да крия нещо, съм могъл да вкарвам парите през фирмата си и да ги давам през нея", коментира финансистът.

Оцени статията:
0/0
Коментирай
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Предложи
корпоративна публикация
Резултати | Архив
  • Зимна приказка
  • Церемония по връчване на годишна международна награда „Карл Велики“
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
  • Най-старата коневъдна ферма в света
Лекарят ми предписа 2 литра вода на ден. Сметнах я в кубчета лед и ми излезе 14 уискита...
На този ден 23.01   393 г. – Римският император Теодосий I провъзгласява 9-годишния си син Хонорий за съимператор. 1482 г. – Излиза първото печатно издание на Петокнижието. 1556...