България ще търси възможност за изграждане на нов реактор в АЕЦ "Козлодуй" с американски инвестиции. Това заяви министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който е на работно посещение в САЩ, информира bTV.
Стойнев заяви, че през следващите пет - шест години предстои затваряне на останалите работещи реактори в централата в Козлодуй. По думите му страната ни била заплашена от износител на електроенергия да се превърне във вносител.
Министърът бе категоричен, че след 15 години, когато страната ни няма да има ядрени мощности, не можем да разчитаме само на ток от ВЕЦ и възобновяеми енергийни източници (ВЕИ). По думите му именно сега е моментът да се започне изграждането на нови мощности.
Предстои министърът да се срещне с представители на най-голяма енергийна компания в САЩ "Уестингхаус", където ще разгледа най-новия ядрен реактор, произведен от гиганта, пише iNews.bg. По време на посещението на българския министър в САЩ стана ясно, че американски фирми искат да инвестират в информационните технологии, земеделието и енергетиката ни. Стойнев бе поканен и в Съвета за национална сигурност към Белия дом.
Икономиката не може да бъде разглеждана отделно от енергетиката – конкурентоспособността на енергетиката, означава и конкурентоспособност на икономиката, заяви Драгомир Стойнев по време на срещата си с икономически съветници по въпросите на международната икономика, търговия и инвестиции на президента Барак Обама в Съвета за национална сигурност към Белия дом, информираха от правителствената пресслужба.
"Държим да гарантираме стабилност на енергийната ни система в дългосрочен план, трябва да гледаме десетилетия наред. Това означава първо да имаме много ясен анализ какви мощности ще се нуждае страната ни след 20 години и да сме готови с мерки за компенсиране и на второ място да съсредоточим усилия за диверсифициране на енергийните доставки на страната", заяви още по време на срещата Стойнев.
Представителите на Съвета за национална сигурност потвърдиха желанието за интензифициране на контактите между България и САЩ освен в политически план и в сферата на икономиката и инвестициите. "Енергийният сектор може да бъде фактор, който да подпомогне растежа на икономиката", заяви Роберт Айчърд от Държавния департамент на САЩ по време на разговорите си със Стойнев.
По време на работното си посещение в САЩ Стойнев посочи, че приоритетна в рамките на визитата е и темата за развитие на ядрената енергетика.
В началото на ноември стана ясно, че Българският енергиен холдинг (БЕХ) открива процедура по пряко договаряне с предмет „Изготвяне на пътна карта за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй” – възможности за реализиране на инвестиционното намерение като международен проект". Това е подготвителен етап от обявяването на процедура за избор на изпълнител за изграждане на нова ядрена мощност на площадка "Козлодуй".
Тази седмица Европейският парламент (ЕП) одобри финансовата помощ от Европейския съюз за България, която трябва да помогне да се завършат извеждането от експлоатация на атомни мощности в "Козлодуй".