Страните-членки на ЕС в лицето на Съвета на министрите и Европейската комисия се спречкаха сериозно относно това кой трябва да има по-голямо влияние върху новата европейска дипломатическа служба, предаде EUobserver.
През миналата седмица разговорите между ЕК и националните дипломатически представители придобиха боен характер след като в Брюксел бяха оповестени документи с визията на европейския външен министър Катрин Аштън относно дипломатическата служба (EEAS). Източник от кухнята сподели пред Euobserver, че визията на Аштън е „много консервативна”, като британският дипломат определя водеща роля на Съвета на министрите.
По принцип на Аштън е даден срок до април да реши как да устрои EEAS. Но напрежението вече е толкова голямо, че ЕК обмисля да оттегли публичната си подкрепа за предложението на Катрин Аштън. Определено Комисията се чувства пренебрегната и разгневена от опита на страните-членки да обсебят сектор в лицето на външната политика, който ЕК счита за свой. Особено болезнено се приема желанието на страните-членки да контролират изцяло политиката на развитие на ЕС. Отделно Брюксел не иска разделение на EEAS на тематични звена, които да се месят по въпроси като миграцията и климата на географски принцип. А картината се завършва с противопоставянето кой да назначава ръководителите на европейските посолства.