Съветът на министрите на ЕС пренебрегна съветите на собствените си експерти и изключи Европейския парламент от преговорите със САЩ за обмен на информация, касаеща банковите транзакции на европейски граждани. Вместо това европейските външни министри решиха да дадат мандат за преговорите на Швеция – временния председател на ЕС.
Юридическите експерти на Съвета препоръчаха включването на ЕП в преговорите на базата на член 95 и член 30 от Договора за ЕС, предаде EUobserver. Но Съветът на министрите реши да даде мандат на Швеция съгласно член 24 и член 38 от същия договор. „Това не е апокалипсис. Съветът често се вслушва в мнението на юридическите си експерти, но не винаги”, коментира неназован източник от Брюксел.
Според холандския евродепутат от ALDE Софи Инт Велд обаче, решението е обида за демократичните принципи. „Недопустимо е Съветът да прибягва до такива сделки зад кулисите. Време е ЕС да започне да споделя информация с гражданите си, а не за гражданите си”, коментира тя. Инт Велд поиска официално да види копие от мнението на юридическите експерти на Съвета и ако молбата й не се удовлетвори, тя възнамерява да отнесе нещата до Европейския съд.
Споразумението между ЕС и САЩ ще позволи на Вашингтон да получава информация за банковите транзакции на европейски граждани, заподозрени от американските власти в терористична дейност. Същото ще е позволено и на европейските власти за американски граждани. Швеция вече се срещна с представители на САЩ, като председателят на ЕС иска да приключи преговорите до началото на октомври. Евентуалното споразумение ще е за срок от 12 месеца, като ЕС ще цели да договори постоянно такова след окончателната ратификация на Лисабонския договор.