Министерският съвет прие решение, с което се дава разрешение за създаване на съвместно акционерно дружество във връзка с реализацията на проект за изграждане на газопровод на българска територия, като част от газопроводна система "Южен поток".
Дружеството се създава между "Български енергиен холдинг" ЕАД (БЕХ ЕАД) и ОАО "Газпром" с участие на акционерите в капитала 50/50. То е регистрирано в България. В решението съществува възможност за замествене на БЕХ от правоприемник, от негово/и дъщерно/и дружество/а или техни обединения при учредяването на съвместното дружество или впоследствие.
Решението беше взето във връзка с ангажиментите, поети в Пътна карта за осъществяване на прединвестиционно проучване за българската отсечка от проекта Южен поток, подписана на 17 юли 2010 година.
Бъдещата съвместна компания ще приеме резултатите от прединвестиционното проучване за проекта на българска територия и ще осъществи всички необходими дейности - възлагане на проектиране, ОВОС и др., предхождащи вземането на инвестиционно решение за проекта. При положително инвестиционно решение за проекта, съвместната компания ще изгради и ще бъде собственик и оператор на газопроводната система "Южен поток" на българска територия.
Споразумението за създаване на съвместно дружество между Българския енергиен холдинг и руската компания "Газпром" ще бъде подписано на 13 ноември в рамките на посещението на руския премиер Владимир Путин. Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след заседанието на правителството, предаде Dariknews.bg.
Ето какво още каза министър Трайков:
На 25 октомври бе подписано споразумението за предпроектното проучване. В предпроектното проучване, въз основа на което ще бъде взето окончателното инвестиционно решение детайлно и добре са разписани всички въпроси, имащи отношение към сегашния транзит и интересите на България.
След като вече приехме критериите в предпроектното проучване, въз основа на което се взема окончателното инвестиционно решение, сега създаваме общата компания, която всъщност ще вземе това
решение. Капиталът ще бъде такъв, какъвто е необходим за съответния етап за развитието на проекта и България, както знаете, участва с 50 процента в него.