Създадоха проектната компания за изграждането на VII блок на АЕЦ „Козлодуй”. Тя се казва „АЕЦ Козлодуй – Нови мощности”. Първоначалният ѝ капитал е 2 млн. лв., разделен в 200 000 акции. 100% от него се държат от централата, показва справка в сайта на Търговския регистър.
Председател на борда на директорите е шефът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Михаил Андонов. В него участва още зам. министърът на финансите Владислав Горанов, както и Атанас Атанасов. Атанасов досега е бил шеф на „Експлоатация” на V и VI блок в АЕЦ „Козлодуй”. Той е избран от общото събрание на новата компания за неин изпълнителен директор.
Едни от първите задачи след създаването на компанията са изготвяне на екооценка и обследване на възможните площадки за разполагането на VII блок, обясни по-рано вчера пред БНТ новият шеф на АЕЦ-а „Козлодуй” Валентин Николов. Както е известно, вариантите къде да бъде разположен новият реактор са три, пише в. "Монитор".
Преди това обаче вече сформираната работна група трябва да изготви програма и Министерският съвет да вземе решение по същество за изграждането на новия блок. Според Николов това ще стане в 6-месечен срок. Песимистичният вариант е площадката да бъде лицензирана до 3 г., а оптимистичният – до 2 г. В най-лошия случай първият ток от VII блок може да бъде произведен през 2024 г.
След като проектът за АЕЦ „Белене“ беше спрян от правителството, , за VIII блок ще бъде използван първият реактор, който е готов на 80%. Освен него на 20-25% е изработен и вторият реактор, предвиден за „Белене”. “Това обаче не означава, че ще правим два блока, категоричен е Валентин Николов”. Той обясни, че за втория реактор се водят преговори с руската страна той да бъде продаден за подобен на „Белене” проект.
Работните групи между НЕК и „Атомстройекспорт” са завършили работа, подписали са взаимно споразумението, съобщи още Николов. На тази база НЕК трябва да плати още 40 млн. евро. Друг е въпросът с поетите през 2008 г. ангажименти, отбеляза той.
Преди две седмици министърът на икономиката и енергетиката Делян Добрев съобщи, че се подготвя създаването на такава проектна компания. Първоначално тя ще е 100% собственост на АЕЦ „Козлодуй”, а впоследствие ще търси стратегически инвеститор за изграждането на реактора.
Тогава министърът обясни, че проектната компания се създава, за да не бъде застрашено финансовото състояние на АЕЦ „Козлодуй”, както това е станало с НЕК заради АЕЦ „Белене”.